Skip to main content

Wydawca: Hell’s Headbangers Records

Wiedziałem, że muszę zapoznać się z tym krążkiem gdy tylko przeczytałem opis zawartości. Bo gdy w notce stoi, że materiał dla fanów Varathron i Necromantia, a do tego że za wokale odpowiada sam Stefan Necroabyssious to ja przepraszam, ale obojętnie koło tej płyty nie przejdę.

Poza nim mamy tu jeszcze dwoje muzyków z greckich black metalowych bandów. No i tak we trójkę nagrali płytę – wypisz wymaluj grecką. Oczywiście główna inspiracja jest dla mnie cholernie oczywista, a żeby było śmieszniej to jeszcze mnie utwierdzili w moim przekonaniu zamieszczając na końcu debiutu cover „Flowers of my Youth”. Tak, „Arcane Mysteries” w zasadzie brzmi jak jeden wielki hołd dla sceny greckiej, ze szczególnym uwzględnieniem Varathron, wczesnego Rotting Christ oraz innych oczywistych zespołów. I teraz kwestia oceny – moim zdaniem warunkuje ją po prostu stopień uwielbienia dla black metalu z Hellady. U mnie jest to szczyt skali więc Funeral Storm wchodzi w moją czarną duszę jak nóż w masełko, albo sztylet z lodu w pozera. Jeśli natomiast ktoś nie pała tak ognistym uczuciem względem „His Majesty At the Swamp”, „Thy Mighty Contract” czy innych pomników wówczas raczej i „Arcane Mysteries” nie będzie dla niego niczym innym ponad fajną, black metalową płytą. No mnie akurat tak skonstruowano, że grecka scena z lat dziewięćdziesiątych jest naprawdę przeze mnie wielbiona. Funeral Storm zaś znakomicie odnajduje się w tej stylistyce, choć nie ukrywam, czasem jest tutaj trochę melodyjniej, jak w przypadku początku „The Martyr of the Lake”, czasem też trochę większy nacisk kładą na klawisze. Ale i tak nie zetrze to piętna, jakie wywarła na Funeral Storm ich rodzima scena. Brzmienie, struktura poszczególnych numerów, atmosfera – wszystko składa się na album z półki „total worship”.

Ale jak już wspomniałem, dla mnie nie ma to znaczenia. Debiut Funeral Storm bowiem jeszcze nie raz i nie dziesięć wybrzmi z moich głośników. Świetny materiał.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Invocation of the Great Red Dragon (intro)
2. Ego Sum Filius Draconis
3. Martyr of the Lake
4. Wandering Through the Abyss
5. The Necromancer
6. The Necromancer Part II
7. Funeral Storm
8. The Origin of Utter Evil
9. From the Great Deep of the Primordial Waters of Creation
10. Flowers of My Youth (Varathron cover)
Oracle
17138 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj