Skip to main content

Wydawca: Werewolf Promotion & Stronghold Music

Zawsze w rozmowach, gdy ten temat wypływał, podkreślałem, że zaletą późnego rozpoczęcia słuchania metalu, jest fakt, że mogę spojrzeć trzeźwo, bez sentymentów na niektóre rzeczy. I tak też jest z tegorocznym Wojnarem.
Jeśli ktoś tego nie zna, to jest to warszawski, jednoosobowy hord, którego muzykę można określić, z grubsza, jako ambient/folk (wydawca podpowiada, że to Cult Slavonic Heathen Ambient). „Nienawiść Zaklęta w Słowiańskiej Ziemi” jest powrotem do życia po jedenastu (kurwa, sporo) latach ciszy.

I nie jest to powrót dobry. Mamy gdzieś w tle bzyczącą, tu i ówdzie, gitarę, jest bęben, jest instrument dęty w postaci piszczałki, klawisze, a nawet damski wokal. Jeśli mam być szczery nie oczekiwałem cudów. Liczyłem raczej na klimatyczną, odprężającą, muzyczną podróż w stylu choćby Werendii i jeśli postawimy na samą muzykę, to nie jest tragicznie, choć jest to granie mocno ubogie. Gwarantuję Wam, że odrobina własnych ćwiczeń sprawi, że szybko osiągniecie podobny poziom. Muzyka sącząca się niespiesznie z głośników potrafi umilić chwilę, ot choćby weźmy takie „Łza Krwią Płynąca dla Ojców Naszych (Wspomnienie)”. Problem w tym, że nie da się jedynie skupić na samej muzyce. O ile recytującego spokojnie przesiąknięte do granic patosem teksty o słowiańskiej pomście Wojnara można, przy odpowiednim skupieniu potraktować, jako element nagrania i swoisty szum, o tyle, gdy próbuje on śpiewać, to skręcam się w precla z krindżu. I muszę syna wynosić do drugiego pokoju, by przypadkiem jemu uszy nie zaczęły krwawić. Obadajcie sobie trzeci kawałek. Pod względem instrumentalnym, to ubogi black metal, który mógłby Wam przygrywać w tle do różnych słowiańsko – ekologicznych czynności, jak Pielenie Ogródka Praprzodków Pod Wysiew Warzyw Pomsty Arkońskiej, ale próbujący groźnie śpiewać Wojnar kładzie to całkowicie na kolana wywołując jedynie facepalm. Potężny. Albo ten dumny zaśpiew w „Ojcowiźnie Mojej…”, przy którym naprawdę zacząłem się śmiać. W szkole muzycznej, na zajęciach z kształcenia słuchu na poziomie podstawowym, by to przeszło, ale nie na albumie, który chce brzmieć dumnie, poważnie i groźnie. Najgorzej, że im dalej w las, tym gorzej. Aha, wspomniałem wcześniej o pojawiającej się piszczałce. Kolejny zgrzyt, bo wyraźnie słychać, jak nierówno ona brzmi, przez co ma się wrażenie, że ktoś nie do końca umiał nawet na tym grać. Niechby chociaż było to zgranie z pozostałą częścią instrumentariów. Niestety nie jest. Na koniec wspomnę jeszcze o okładce, która przypomina bazgroły rysowane w zeszytach szkolnych podczas nudnych lekcji. Żeby nie było, okładki poprzednich pełniaków Wojnara były całkiem przyjemne dla oka. Ta zaś jest chałturą na odpierdol, która zamiast wzbudzać Żądzę Prasłowiańskiej Walki Za Ojców Swych, wzbudza litość.

Zawiodłem się na tej płycie w chuj. Jeśli byłaby to tylko muzyka, z okazjonalnym recytatywem, to nawet dałoby się to znieść. Ot słabiak, ale przyjemny do słuchania w tle. Niestety jest inaczej, w efekcie czego „Nienawiść Zaklęta W Słowiańskiej Ziemi (TEJ ZIEMI)” jawi się, jako całkowicie niepotrzebna płyta. Podobać się chyba, to tylko będzie znajomkom Wojnara, albo komuś, kto jarał się jego wcześniejszymi dokonaniami i z sentymentu będzie bronił również tego. Droga wolna. Ja już wolę posłuchać sobie, w kwestii klimatu, tegorocznego Praganvit, do czego i Was zachęcam, bo to będzie czas dużo lepiej wykorzystany. Wiem, że dziś pierwszy kwietnia, ale ta recka, to nie żart. Żartem jest ta płyta.


Ocena: 2/10

Lista utworów:

  1. Nienawiść Zaklęta w Słowiańskiej Ziemi
  2. Łza Krwią Płynąca dla Ojców Naszych (Wspomnienie)
  3. Pieśń Przodków Moich z Bitewnych Pól
  4. Ojcowizna Moja Tam Gdzie Krew Moich Pradziadów
  5. Oda Do Południcy
  6. Moja Słowiańszczyzna
Bart
599 tekstów

Przemądrzały, gruby chuj. Miłośnik żarcia, alkoholu i gór, któremu wydaje się, że umie pisać.

Newsy

Wieści od Dalkhu

OracleOracle1 maja 2016

One Comment

  • MaRDuK pisze:

    „Pielenie Ogródka Praprzodków Pod Wysiew Warzyw Pomsty Arkońskiej” – kurwa kwiczę :D:D:D

Skomentuj