Skip to main content

Wydawca: Wolfspell Records & Lower Silesian Stronghold

Włoski Flamen w 2013 roku zaatakował z bardzo ciekawą, debiutancką epką „Supremo Die”, która była całkiem miłą, spirytualną podróżą po zakamarkach ludzkiej duszy oraz otaczających nas tradycjach.

Jakiś czas później, pochodzący z Bułgarii Alexander, który gościnnie nagrywa wokale do Flamen, poprosił swojego przyjaciela Antonio by ten nagrał mu gitarę oraz – uwaga – mandolinę do kolejnego albumu Aryan Art. Czemu o tym wspominam? Ponieważ „Хармония – Вечност – Вселена” wyżej wymienionej hordy stała się prawdziwym duchowym następcą EPki. Wszystko zawarte na tamtej płycie było strasznie podobne do rzeczonego dzieła, jednak nie był to żaden minus. Cały album był tak świetnie odegrany, że przez wiele tygodni nie opuszczał mojego odtwarzacza, ba nawet stał się moim albumem roku 2015. Każde przesłuchanie tego krążka było podróżą do wnętrza siebie w celu zanurzenia się w wieczności i odnalezienia tam harmonii ducha.

Myślałem, że Flamen już nic od siebie nie wypluje i będzie to koniec podróży. Jednak nastał rok 2019 i pojawił się pełniak zatytułowany „Furor Lunae”. No i kurwa mać znów popłynąłem…

Nigdy nie byłem onanistą, jeśli chodzi o melodic black metal. Ogólnie częściej wkurwiał mnie, niż cieszył ten podgatunek, ponieważ większość zespołów, która „prezentowała” ten rodzaj muzyki brzmiała po prostu chujowo: od tak z dupy damy jakąś panią na klawiszach, a tu przypierdolimy jakąś bańdziolajkę i skrzypka z jedną struną i rozwalonym smyczkiem.

Na „Furor Lunae” takich denerwujących wstawek nie odnajdziecie. Wszystkie te piszczałki, gitarki i śpiewane teksty zostały odegrane z tak pieczołowitą precyzją, że nie ma się do czego przyczepić. Jest to w dalszym ciągu niesamowita, rzekłbym nawet epicka podróż, do której często się wraca i przeżywa na nowo.

Aż boję się pomyśleć co to duo postanowi nagrać w przyszłości. Jest to tak dobry strzał, że dziwię się, że przeszedł bez większego echa. Warto dać szansę Flamen, tak jak i zachęcam do przesłuchania wyżej wymienionego albumy Aryan Art. Nie przejedziecie się kochani!

Ocena: 9/10

Tracklista:

1 – I

2 – II

3 – III

4 – IV

5 – V

Wojtuś
337 tekstów

Chłopu się zachciało o black metalu pisać. Śmiechu warte...

Skomentuj