Skip to main content

Wydawca: Vitiv Records

Nie słyszałem wcześniej o tym zespole, co dziwne, wszak to trio z naszego podwórka są, opisywana właśnie „The Ancients” to ich trzeci krążek w dziesięcioletniej historii. A na imię im Thy Hastur. Z Namysłowa.

Proszę, właśnie przedstawiłem Wam bio tej kapeli w dwudziestu pięciu słowach. A teraz pasowało by trochę więcej wyrazów ułożyć w logiczny ciąg, tak by wyszła recenzja z tego. Muzyka Thy Hastur kojarzy mi się nieodparcie z latami dziewięćdziesiątymi, tak mniej więcej ich połową. Cóż wówczas królowało na metalotekach? Symfoniczny black metal. I Thy Hastur właśnie to nam proponuje. Sam materiał nie jest pierwszej świeżości, bo nagrano go przeszło pięć lat temu. Trochę więc poleżakował. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że najsilniej na tym krążku pobrzmiewają echa Dimmu Borgir, ale i polskich bandów z tamtych lat – na myśli mam na przykład Mastiphal. Thy Hastur bardzo obficie korzysta z parapetu i pewnie jest to główny powód moich skojarzeń. Nie stronią też od melodii, które ułatwiają zapamiętywanie niektórych fragmentów krążka. Nie jestem może największym fanem dźwięków zawartych na „The Ancients”, bo chwilami jest jednak dla mnie zbyt melodyjnie, zbyt klawiszowo. Ale rozumiem, że tak ma tutaj być. Może bardziej podobałoby mi się, gdyby klawisze schowano na rzecz gitar. Z tym, że wówczas nie byłby to symfoniczny black, prawda? Niemniej jednak najbardziej podchodzą mi te najdrapieżniejsze numery w postaci „Pluję na ciebie psie” czy „Hell”. Choć i tutaj mamy klawisze, które jak dla mnie niepotrzebnie łagodzą przekaz. Czasem ich partie ocierają się niemal o gotyk, albo coś a’la folkowo-ambientowe plumkanie z krążków Burzum (wiadomo których). No i automat jednak lekko drażni me uszy. A wszak to moje narzędzie pracy, hehe.

 

Ja tam wróżę Thy Hastur jak najlepiej, bo słychać, że po prostu lubią tą muzę. Nie wróżę im natomiast popularności, bo wiadomo, że młodzież nie szaleje dziś za takim graniem. Z drugiej strony, ciekawy jestem, czy „The Ancients” jest reprezentatywne dla obecnego materiału kapeli?

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Temptation
2. Pluję Na Ciebie Psie
3. Scream of Death
4. Hell
5. Wizja Przyszłości
6. Lucifer Act II
7. Lost Paradise
8. The Ancients
9. He Has Come
Oracle
16952 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj