Skip to main content

Wydawca: Lunatic Asylum

W Średniowieczu wierzono, że wyrywana mandragora wydaje przeciągły krzyk, który potrafi zabić. Jest to ludowy zabobon, który zawierać może ziarno prawdy. Tak to już  z tymi legendami jest. Dlaczego o tym piszę? Przesłuchanie najnowszej albumu Mandragora Scream, wywołało we mnie opisywany wyżej efekt. Mój krzyk jednak to było błaganie, żeby ktoś wyrwał mnie z tego muzycznego koszmaru.

Wydaje mi się, że to mój pierwszy kontakt z muzyką Włochów. Natomiast z całą pewnością mogę powiedzieć, że ostatni. Jeśli dobrze rozumiem, płyta „Volturna” ma za zadanie dotknąć mrocznej strony naszej duszy. Twórcom tego „dzieła” mają w tym pomóc wszechobecne klawisze, żeński wokal i industrialne zagrywki, które mi akurat kojarzą się mocno ze sceną gotycką.  Do tego skoro to dark metal, to muszą znaleźć się szepty, bliżej niesprecyzowane ryki, wrzaski i inne takie zawodzenia. Niestety, albo ja nie mam mrocznej duszy, albo zbyt prostacko myślę, ale do mnie to nie trafia. Udało się jednak Włochom wzbudzić we mnie namiastki empatii. Mi naprawdę ich szkoda, że muszą się męczyć ze swoją muzyką, aż przez godzinę.  Założenie jest takie, aby stworzyć nastrój pełen groteski, paranoidalnych zwidów. Niestety jedynym przywidzeniem jakie tu się znajduje i do tego jest jak najbardziej realne, to to, że Włochom wydawało się, iż mają pomysł na płytę. Przykro mi, ale nie mają. Jakby też brakło umiejętności (co dziwne, bo zespół do świeżaków nie należy). Ze swojej strony, poleciłbym w ramach nauki, zapoznanie się z twórczością Devil Doll, bo Mr. Doctor pokazuje jak prostymi środkami można zbudować nastrój z pograniczu burleski (w jej pierwotnym znaczeniu) i makabry. Mnie dark metal w wykonaniu Mandragora Scream po prostu nie rusza, ewentualnie co najwyżej śmieszy. Tu już przymały Dani ma więcej ekspresji w swoim wampirycznym plumkaniu.

Choćbym nażarł się antydepresantów i innych kolorowych tabletek, wyłączył prąd w całym mieście, dodatkowo wlazł pod kołdrę, to ni cholery nie czuję klimatu, który starają się zaprezentować Włosi. Chociaż mam pewne niejasne (a więc ciemne i mroczne, ha!) przeczucie, że dla wszystkim mass-gotek, pseudo gotów i innych wampirów, muzyka Mandragory będzie odkrywcza, krwiście piękna i niemal oniryczna No cóż, śnijcie dalej moi krwiopijcy, bo świat rzeczywisty nie jest widać dla Was.

Ocena: 5/10

Tracklist:

01. Lui
02. I’m Goin’ Alone
03. The Circus
04. Deceiver
05. Breaking Dawn
06. Killin’ Game
07. Blindness
08. Farewell
09. A Chance from Him
10. The Calling from Isaia
11. Bang Bang (Cher cover)
12. The Seagull’s Creed
13. Fade to Grey (Visage cover)
14. Nails
15. Heartbound Eve
Ef
4472 tekstów

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

nekromantheon
Newsy

Nowy album Nekromantheon

OracleOracle27 stycznia 2021

2 komentarze

 • Dariusz pisze:

  Rozumiem, wszystko rozumiem. Każdy ma prawo negatywnie recenzować płytę, która mu się nie podoba. Ale żeby od razu najeżdżać na ludzi z innego klimatu? „Śnijcie dalej moi krwiopijcy, bo świat rzeczywisty nie jest widać dla Was”. A ja proponuję ci trochę pokory i szacunku dla ludzi, którzy mają odrobinę inne spojrzenie na muzykę. Twój poziom egotyzmu wykracza poza normę.
  I jeszcze jedno, od wielu lat identyfikuję się ze sceną gotycką i ogólnie dark independent. Płyta Mandragora Scream naprawdę mi się podoba, ale to nie znaczy od razu, że możesz klasyfikować mnie do, jak to ująłeś, „psedo gotów”. Jeśli sądzisz, że twoje pojęcie gotyku jest jedynie słuszne, tkwij dalej w tym przekonaniu.
  Choć, oprócz dwóch ostatnich zdań, które wydają się być wciśnięte na siłę, tylko po to, by komuś dowalić, tak dla zasady, nie mam zastrzeżeń.

 • Ef pisze:

  Czytaj podpis pod nickiem i wszystko stanie się jasne. Gdybyś jednak nie zauważył, odniosłem się nie do osób słuchających innej muzyki, a do ufoków, których w każdym gatunku mnóstwo i ci mnie śmieszą.

  Gdzie ja tam napisałem jakie jest moje zdanie na temat goth – nie wiem. Wyraźnie chyba jest dark metal i wstawki kojarzące z… „”

  A i dziękuję za komplement: „Twój poziom egotyzmu wykracza poza normę.” ;]

Skomentuj