Skip to main content

Wydawca: Dark Descent Records

No i mamy kolejne wznowienie. I dobrze, bo przynajmniej co poniektórzy poznają stare, warte przypomnienia kapele, a inni sobie przypomną o zakurzonych nazwach. Takich jak Toxaemia. Na przykład.

Na początek krótki rys historyczny – kapela powstała w 1989 roku, wypuściła dwie kasety demo oraz EP i zdechła. Szczęśliwie istnieją maniacy tacy jak szeforstwo Dark Descent Records, którzy z przyjemnością wyciągają stare zapleśniałe nagrania na światło dzienne. I tym samym dostajemy „Buried to Rise: 1990-1991 Discography”, na którym znalazło się wszystko co Szwedzi nagrali w zremasterowanej przez Dana Swano wersji. Czy za opis muzyki wystarczą Wam trzy słowa? Szwedzki Death Metal. Chropowate gitary, głos wydobywający się z najgłębszych zakątków trzewi wokalisty, piwniczne brzmienie i miażdżące kompozycje. Ponad godzinna orgia dla zmysłu słuchu. Pomiędzy poszczególnymi materiałami nie słychać większych zmian czy różnic stylistycznych, czego zresztą nie oczekiwałem. Oczywiście niuanse w brzmieniu oddzielnych materiałów tworzących „Buried to Rise: 1990-1991 Discography”da się wyłapać. Szczęśliwie przy remasteringu nie wymazano esencji tej muzyki – mroku, ciężaru i feelingu. Jak to zwykle bywało u pierwszych death metalowych kapel ze Szwecji sporo słychać inspiracji Slayer, podanych w zbrutalizowanej formie. Ciężka, duszna atmosfera tych nagrań świetnie oddaje klimat muzyki śmierci z początku lat dziewięćdziesiątych – nie było miejsca na ciotowaty death metal z masą wymuskanych melodii. Nie było też ścigania się z własnym cieniem, byle szybciej i do przodu. Toxaemia używała oczywiście swoich paluchów również i w tenże sposób, ale – co się chwali – nad technikę i prędkość przedłożono morderczy klimat całości. Dziś aż serce płacze, że tak niewiele kapel chce grać w ten sposób.

No to powspominaliśmy sobie, jeśli ktoś miałby ochotę cofnąć się w czasie o dwie dekady i oddać hołd szwedzkiemu death metalowi w jego pierwotnej formie, niech szuka nagrąń Toxaemia. Bez oceny, niemniej jednak najwyższa rekomendacja!

Recenzję można przeczytać również na Old Death Metal Webzine.

Tracklist:

1. Terminated Violence
2. Dark Wisdom
3. Crematorium (1989 version)
4. Evil Rage
5. Force of Plague
6. Beyond the Realm
7. Another Lie, Another Death
8. Who Dies
9. Expired Christianity
10. The Acquisition
11. World Graveyard
12. Tragedies Through Centuries
13. Hate Within
14. The Beginning of the End
15. Buried to Rot
16. Crematorium (1991 version)
17. Kaleidoscopic Lunacy
18. Immolation of Justice
Oracle
16828 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj