Skip to main content

Wydawca: Pagan Records

Po raz kolejny z piekielnych otchłani Undergroundu uderzył bytomski Throneum. I jak zwykle przyniósł ze sobą chaos, brud i śmierć. W dowolnej kolejności.

„Conspiracy Deathcult” to zaiste trafiony tytuł, zwłaszcza jeśli mowa o drugim członie. Throneum bowiem pielęgnuje kult death metalu już od równej dekady (licząc oczywiście od pierwszej demówki wydanej pod tą właśnie nazwą) i jest w tym konsekwentny do granic daleko posuniętej ortodoksji. Nie bierzcie tego bynajmniej za obelgę. Ale nie można też powiedzieć, że Throneum nie zmienia swej muzyki, bo to byłaby nieprawda. Na „Conspiracy Deathcult” Bytomianie wyraźnie zwolnili i szczerze mówiąc wyszło im to na dobre. Doceniam ich wcześniejsze albumy, kilka wydawnictw leży na półce, ale na najnowszym krążku chyba w najwyraźniejszym stopniu czuć moc bijącą z nagrań tej grupy. Oczywiście Throneum nie zmieniło szybkości w ekstremalny sposób, ale faktem jest, że to raczej średnie tempo dominuje na tym albumie. No i brzmienie również uległo zmianie – nadal jest surowe i staroświeckie, ale jednak bardziej czytelne i klarowne. Dzięki temu old schoolowy decior Throneum jedynie zyskał na sile uderzenia, porównywalnej z przypierdoleniem delikwentowi łomem w twarzoczaszkę. Za przykład wybrałem łom, bo proste to narzędzie wydaje mi się idealnie oddawać prostotę muzyki tego duetu – tu nie ma miejsca na zbędną filozofię, szukanie nowych rozwiązań czy wplatanie smaczków. Tomasz wie, że rasowa death metalowa produkcja nawiązująca do zamierzchłych czasów winna śmierdzieć cmentarzem lub piwnicą, a najlepiej jednym i drugim naraz.

Cóż, Throneum wszystkich wydawnictw ma więcej niż człowiek palców, ale żadnemu nie można zarzucić, jak to uczyniła jedna z recenzentek wcześniejszych dokonań kapeli, „wysublimowania, mistycznych wrażeń i psychodelii”. Throneum po prostu kopie po dupie, chamsko i prymitywnie. Ot co.

Ocena: 8,75/10

Tracklist:

1. Abyss of the Underground
2. Fatal Resurrection
3. Bloody Sacifice for the Morning Star
4. Rituals of Fire and Sulphur
5. The Devil’s Oath
6. His Shadow
7. Wizzard’s Testimony
8. Necroworld Storms
9. Stone Faces of Ungods

Oracle
16828 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj