Skip to main content

Wydawca: Black Dominion Productions

 

O proszę – i oto mamy przykład, jak wiele złego lub dobrego może zrobić brzmienie materiału. Za królika doświadczalnego posłużył nam zespół Pustota.

 

Przy okazji ich debiutanckiego demo psioczyłem na brzmienie, które niestety wpływało negatywnie na odbiór muzyki – no bo niesposobna zachwycać się czymś, czego praktycznie nie słychać? Minął rok, przyszło nowe wydawnictwo „Proch”, a wraz z nim lepsze brzmienie. I co? I tego trzeba było tej muzyce. Wszystko słychać jak należy, perkusja, gitary i przede wszystkim bas jest w końcu słyszalny. Sama muzyka wiele się nie zmieniła, nadal jest to samobójczo – depresyjny black metal podzielony na dwie długie kompozycje. Sporo się tu dzieje, mamy i chwile zadumy i szybkie napieprzanie, ale co ważne – wyważone proporcje zapobiegają nudzie, co często bywa (dla mnie) udręką przy tego typu wydawnictwach. Trio wprowadziło gdzie niegdzie nawet skrzypce i jak dla mnie to pomysł pierwszorzędny – piękno smyczków dobrze współgra z wolniejszymi fragmentami potęgując na „Proch” atmosferę melancholii. Na plus zmienił się też wokal Razor’a – mniej krzyków i pisków, więcej mocnego, czytelnego „śpiewania” w rodzimym języku (w cudzysłowiu, bo śpiewać to może Andrea Bocelli, a nie metalowi wokaliści, hehe). Ta epka nie odpuszcza słuchaczowi, pomimo pozornej jednostajności części fragmentów, przykuwa jego uwagę na dłuższy czas.

 

Podoba mi się rozwój tej kapeli i myślę, że warto im się uważniej przyglądać. „Proch” pokazał, iż Pustota zmierza w dobrym kierunku, więc nie zaszkodzi Wam się z nimi zapoznać.

 

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Proch I
2. Proch II
Oracle
16856 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj