Skip to main content

Wydawca: Debemur Morti Productions

Po mniej więcej roku od wypuszczenia ostatniego krążka powrócił pan Lehto i jego fińska kompanija z October Falls. I cóż tu dużo mówić – jego muzyka jest wciąż taka jak każdy październik. Ponura i melancholijna.

Pamiętam, że poprzedni krążek „The Womb Of Primordial Nature” podobał mi się, ale jakoś nie wracam do niego zbyt często. Może kilka razy od czasu jego recenzji. I czuję, że podobnie sprawa będzie się miała z jego następcą – „A Collapse Of Faith”. Ale to tylko z tego powodu, iż preferowany przez October Falls rodzaj black metalu niekoniecznie leży w kręgu moich najbliższych upodobań. Choć przyznaję, że trzeci krążek tej kapeli jest dobry, bo October Falls udanie eksploruje pagan/black metalowe pokłady smutku i melancholii z jednej strony, a z drugiej nie stroni od ciekawych rozwiązań w kwestii melodyki. Nowy album idzie równocześnie chyba trochę bardziej właśnie w tę stronę, wyzbywając się agresji, którą można było jeszcze miejscami znaleźć na wcześniejszym wydawnictwie. Głównym mianownikiem „A Collapse Of Faith” jest melancholia potęgowana przez stosunkowo długi czas trwania tych trzech utworów, a to z kolei przekłada się na to, iż w obrębie jednej kompozycji sporo się dzieje. W takim numerze drugim pojawia się na przykład bardzo ładna partia akustycznej gitary, przechodząca w trochę mocniejsze granie, by na koniec powrócić do spokojnej partii akustyka wspomaganej dodatkowo pianinem.

Jak widać black metal to nie tylko siara, co October Falls udowadnia nam już któryś raz. Jeszcze dwa, trzy miesiące i „A Collapse Of Faith” będzie idealnym podkładem pod wieczorną herbatkę i szydełkowanie.

Ocena: 8,5/10

Tracklist:

1. A Collapse of Faith Part I
2. A Collapse of Faith Part II
3. A Collapse of Faith Part III
Oracle
16856 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

spectre
Newsy

Wieści od Spectre

OracleOracle2 czerwca 2023

Skomentuj