Skip to main content

Wydawca: Werewolf Promotions

Nie znałem wcześniej twórczości Jassa, dopóki nie przyszła w paczce z płytami do recenzji od Werewolf Promotions. Już na dzień dobry spodobał mi się frontcover, toteż z zaciekawieniem wrzuciłem krążek do odtwarzacza.

Jassa to trio z Rosji, które para się black metalem, a „Incarnation of the Higher Gnosis” to ich trzeci pełnowymiarowy album. Sześć utworów składających się nań to w gruncie rzeczy black metal, ale słychać na nim też odrobinę death metalu. Brzmienie tej płyty również nie jest typowym black metalowym, surowym soundem – produkcja jest dość mocno zbasowana, dudniąca. Chwilami brzmi to naprawdę potężnie i podejrzewam, że takie właśnie było założenie kapeli. Szczególnie podobają mi się tutaj bębny, jakby wybijały Ci wojenny, wzniosły rytm. W połączeniu z ciężkim, ryczącym wokalem – robi to niezłe wrażenie. Jassa ponadto nie ogranicza się do typowego instrumentarium, w kilku momentach użyto drumli i digeridoo albo czegoś podobnego, co wprowadza niezły klimat, ale nie zmniejsza poziomu brutalności zawartej na „Incarnation of the Higher Gnosis”. Dokładnie – brutalności. Zazwyczaj przymiotnik ten rezerwuję dla death metalowych aktów, ale jakoś do muzyki Jassa pasuje mi on całkiem dobrze, zwłaszcza w momentach gdy muzyka zwiększa tempo – a tych jest dość sporo. Specjalnie podkreślam te cechy szczególne, żebyście mieli wyobrażenie o muzyce Rosjan. Ja na przykład zanim odpaliłem ten krążek, patrząc na okładkę i wiedząc, że ich teksty oscylują wokół tematyki pogaństwa spodziewałem się raczej klasycznego black metalu w swojej surowej, choć może bardziej melodyjnej formie. A tu niespodzianka, do tego całkiem przyjemna. Jassa potrafi przykuć uwagę słuchacza, choć czasem wpada na niewielkie mielizny – szczęśliwie nie ma ich zbyt wiele i w końcowym rozrachunku ich muzyka wypada całkiem w porządku.

Więc zainteresujcie się „Incarnation of the Higher Gnosis”, bo to krążek z potencjałem. A że muzyka na nim zawarta ma już trzy lata to możliwe, że wkrótce uraczą nas czymś nowym.

Ocena: 7/10

https://www.youtube.com/watch?v=tvg-Fe9NkgE

Tracklist:

1. Beyond Time, Shapes and Names
2. The Marsh Fires’ Spirit
3. Incarnation of the Higher Gnosis
4. The Night Before Fall Equinox
5. The Shadows Glide Quietly Among the Trees
6. The Invocation of Darkness
Oracle
17164 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj