Skip to main content

10 lat – tyle upłynęło od mojego ostatniego kontaktu z tym zespołem. Jasne, że o nim zapomniałem. Po pierwsze recenzowany wtedy materiał – „Crossing the Line” – nie wrył mi się w głowę. Po drugie to nie było moje granie.

To też z pewnym zdziwieniem przyjąłem fakt, że Panowie po takim czasie, wciąż mają zapisanego mojego e-meila i chcą, żebym wypowiedział się o ich trzecim krążku. Zacznę od tego, co się nie zmieniło. Wciąż kompletnie nie jest to muzyka w której znajduję cokolwiek mnie interesującego. Nie lubię melodyjnego śmierć metalu z naleciałościami groove i deathcore. Nigdy to do mnie nie przemawiało.

Co się zmieniło? Panowie dorośli. Czy tam bardziej dojrzeli. I to jest ta część recenzji, którą będą cytować. Materiał jest naprawdę dobrze zbalansowany. Między miękką tkanką melodii a agresywnym deathcorowym pancerzem z dźwięków. I właśnie ten balans pozwala mi przesłuchać cały materiał bez krzywienia ryja. Ba. W niektórych miejscach (utwór trzeci i czwarty) łapę się na tym, że bioderko się rusza.

Dużą robotę robi na tym materiale wokal. Za co zresztą punkt więcej w ostatecznej ocenie. A i jeszcze jedno. Panowie znaleźli też miejsce dla trzeciej płaszczyzny muzycznej. Mam tutaj na myśli między innymi środek „Sands of Cydonia”.

Wspomniałem o dojrzałości muzyków. I to słychać i trochę widać. Wszystko jest tutaj dokładnie przemyślane. Każdy dźwięk, koncept ma konkretne miejsce i przeznaczenie. Nie ma tu żadnego elementu, który jest niepotrzebny lub słaby. O ile dalej kompletnie nie rozumiem sensu grania takiej akurat odmiany metalu, o tyle ważniejsze jest to, że Deadline widzi w tym swoją drogę.

Ba robi to dobrze i brzmi jakby zespół czuł się w tej niszy świetnie. I o to chodzi. A nie o pierdolenie o jakiegoś randomowego typa co jest pięć, a co sześć. Że tak się nie powinno. Że po co takiego granie. Tak nie rozumiem tej muzyki (mam świadomość, ile razy to powtórzyłem), ale Deadline nagrał po prostu dobry materiał.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1.Aphelion
2.Olympus Mons
3.StratosFEAR
4.Sands of Cydonia
5.Phobos Eclipse
6.First Day of Nuclear Winter
7.Nuke Them from the Orbit
8.Pax Necropolis
9.Empire of Rust
10.Dark Side of Deimos
11.Perihelion

Ef
4493 tekstów

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Skomentuj