Troszkę jestem zawiedziony odpowiedziami na moje pytania, bo byłem bardzo zainteresowany, co też w tym Thaw piszczy. Ale cóż poradzić, skoro Thaw jest tak tajemniczy na scenie to wychodzi na to ze i w wywiadach uchylają jedynie rąbka tajemnicy. Niemniej jednak dzielę się z Wami tym wywiadem. Możecie sobie poczytać przy porannej kawie. Zanim dopijecie będzie po wywiadzie.

Pathologist: Witam serdecznie. Dzięki ze zgodziliście się na wywiad na łamach Chaos Vault. Zacznę może od pytania o bardzo pracowity dla was rok 2013. Znakomity debiut, bardzo dobry split z krakowskim Outre, liczne koncerty. Jak posumowałbyś rok 2013?

thaw4Cześć, dzięki. 2013 był dla nasz rzeczywiście bardzo pracowity, ale w tym roku chcemy jeszcze bardziej przycisnąć.

P: Sporo koncertów ostatnio na waszym koncie. Trasa z Behemoth i Obscure Sphinx. Teraz trasa Bewitching The Polonia. Co napiszesz o tych dwóch trasach? Ciekawi mnie szczególnie jak układało wam się na jednej scenie z Nergalem?

Trasa z Behemoth/OS bardzo fajnie .Bewitching The Polonia mistrzostwo świata .Czekamy na powtórkę.

P: A jakie plany na przyszłość, jeśli chodzi o występny na żywo? Co po zakończeniu trasy z Morowe i Mord’A’Stigmata?

Przygotowujemy sie do nagrania nowej płyty, która będzie prawdopodobnie na jesień a w lato zagramy na paru festiwalach. Jesienią tez planujemy trasę w Polsce i parę koncertów zagranicznych.

P: Zacznijmy może od początków zespołu. Nie doszukałem się nigdzie informacji, kiedy powstał zespół i w jakich okolicznościach. Możesz rzucić nieco światła na ten okres aktywności zespołu?

Zespół powstał 2010r. Początkowo, jako duet, który przerodził sie w normalny 5 osobowy skład.

P: Chwilę to trwało zanim doczekaliśmy się pełnego debiutu Thaw. Czemu tak długo?

thaw3Wydaje mi sie, że całkiem szybko wszystko powstało, możliwe ze tez trochę nas odciągają inne projekty, w których sie udzielamy, ale ogólnie Thaw to priorytet.

P: Macie na swoim koncie dwa dema. Możesz opisać pokrótce, jaka muzyka się na nich znajduje. Czy planujecie wydać kiedykolwiek ponownie te materiały?

„Decay” jest bardzo surowy i noisowy nagrany w dwu osobowym składzie . 3 numerowe „Advance” to juz normalny skład wiec i muzyka sie trochę zmieniła. W tym roku planujemy wydąć oba materiały oficjalnie.

P: Wasza muzyka zdecydowanie wymyka się wszelkim szufladkom. Jak ty byś ją określił? Ile w waszej muzyce jest Black Metalu?

Nie kalkujemy ile w naszej muzyce jest black metalu, gramy po prostu to, co nam sie podoba.

thaw2P: Wasz pierwszy długograj nazywa się tak jak i sam zespół. Ciekaw jestem czy ta płyta ma pokazać, czym jest Thaw i jaka muzyka was definiuje? Wiele zespołów stosuje ten zabieg na początku kariery lub jako pewne posumowanie.

Wyszło naturalnie, nie zastanawialiśmy sie nad tym.

P: Na „Thaw” bardzo podoba mi się równowaga między momentami szybszymi a bardziej wyciszonymi. Jestem też zachwycony tą częścią elektroniczną waszej twórczości. Czym się inspirujecie w tej materii? Jacyś artyści godni polecania?

Merzbow, Sunn, Earth, Swans i kupę innych.

P: Przy współpracy z Third Eye Temple wydaliście też „Thaw” na winylu. Jak myślisz, jaka jest przyszłość tego nośnika? Wasze materiały ukazywały się też na kasecie. Jaki nośnik ty osobiście preferujesz?

Kolekcjonuje muzykę na każdym nośniku. Przyszłość vinyla raczej kolorowa.

P: Teraz wypada mi przejść do waszego splitu z Outre. Jak doszło do współpracy waszych dwóch ekip?

thaw1Znamy sie osobiście, mięliśmy stary materiał który chcieliśmy wydąć. Qras poskładał wszystko do kupy i wydal kasetę.

P: Jak porównałbyś twórczość Thaw i Outre. Według mnie w Outre jest większy nacisk na Black Metal a w Thaw na Ambient. Co o tym sądzisz?

Ciężko mi powiedzieć bo nigdy nie słuchałem Outre ale wydaje mi sie ze bardziej cisną w czarny metal my staramy sie wciąż bardziej eksperymentować .

P: Macie też na swoim koncie takie wydawnictwo jak singiel „Afterkingdom”. Co to jest za materiał? Nie uważasz ze wydawanie płyty tylko z jednym kawałkiem to trochę dziwna sprawa? Nie lepiej poczekać nagrać jeszcze z dwa albo trzy numery i wydać to, jako EP?

Jest to numer z nadchodzącej płyty, którą zaczęliśmy nagrywać juz we wrześniu 2013 ale postanowiliśmy sie wstrzymać i zrobić wszystko jeszcze raz. Efekty jesienią.

thawP: Dobra to może teraz o planach na 2014 rok. Ostatnimi czasy wydaje się ze Thaw to bardzo płodny zespół wiec oczekiwania również z mojej strony są dość duże.

Na jesień płyta , wcześniej split z Echoes OF Yul i koncerty.

P: Dzięki wielkie za wywiad!

yo