Skip to main content

Wydawca: Invictus Productions

Powiem tak – niewiele jest płyt death metalowych, które trwają więcej niż trzy kwadranse, a przy tym naprawdę mi się podobają. No chyba na palcach jednej ręki takie płyty wyliczę. I doszła do nich właśnie jedna.

I w ogóle dawno nie spotkałem się z tak złożoną i ciekawą zarazem płytą death metalową – „The Formulas Of Death” to ponad siedemdziesiąt minut muzyki, dalekiej od potocznego rozumienia terminu Death Metal. Tak, o ile jeszcze „The Horror” trzymało się kanonów starego death metalu, tak już najnowsze dzieło Tribulation wszelkie wytyczne death metalowe ma głęboko w dupie. Co nie znaczy oczywiście, że zaczęli grać jak jakieś ciotowate melodyjne gówna – choć melodii na „The Formulas Of Death” akurat niemało. Już otwierający album instrumentalny „Vagina Dentata” zwiastuje, że czeka nas sporo niespodzianek. Bo za niespodzianki można chyba w przypadku etykietkowania krążka Tribulation jako death metal uznać bardzo silne wpływy rocka progresywnego, prawda? Takie numery jak „Suspiria” czy „Rånda” albo też „When The Sky Is Black With Devils” naprawdę są przepełnione duchem muzyki lat siedemdziesiątych – narkotyczne partie gitar pojawiają się znikąd, jak pojedyncze chmury na nieboskłonie i ani się człowiek nie spostrzeże ściągają za nimi ciemne, ciężkie chmury gradowe w postaci czystych death metalowych partii. Dużo się dzieje, ale jest ku temu możliwość, wszak płyta jest długa, no i same utwory są rozciągnięte nawet i do czternastu minut, jak w przypadku zamykającego całość „Apparitions”. Oczywiście mamy tutaj też dużo klasycznych death metalowych dźwięków, ale wydaje mi się, że są one niemal równoważne z rock’owym feelingiem „The Formulas Of Death”.

Zdecydowanie Tribulation nie nagrało krążka, który wpada jednym uchem, a wypada drugim – te dźwięki kołaczą się Wam po głowie cały czas, nie dają spokoju, zmuszają do kolejnego przesłuchania. Świetna płyta!

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Vagina Dentata
2. Wanderer in the Outer Darkness
3. Spectres
4. לילה
5. Suspiria
6. Through the Velvet Black
7. Rånda
8. When the Sky Is Black with Devils
9. Spell
10. Ultra Silvam
11. Apparitions

 

Oracle
17037 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

king
Newsy

King – utwór do sprawdzenia

OracleOracle2 października 2023

One Comment

Skomentuj