Skip to main content

Wydawca: Dockyard 1 Records

Jestem zdania, iż termin melodyjny death metal to pojęcie wewnętrzne sprzeczne, błąd logiczny i co tam jeszcze. No ale niestety nie mam wpływu na terminologię w muzyce metalowej, więc chyba będę zmuszony na użytek tej recenzji się jej poddać.

Zespołem melodic death metalowym jest właśnie The Very End – kwintet z Niemiec, który w barwach Dockyard 1 właśnie zadebiutował płytą „Vs. Life”. Mamy na nim wszystko, czego wymaga melodyjny death metal. A więc, przede wszystkim melodie. Melodie w refrenach, melodie w zwrotkach, melodie w solówkach. Mamy też pazura – w refrenach, w zwrotkach, w wokalu. Taki miks. Ale powiem Wam, że The Very End odrobili swoje lekcje i tej płyty słucha się przyjemnie. Melodie nie są przesłodzone, refreny zaś łatwo wpadają w ucho i kołaczą się gdzieś tam po głowie, niczym kamyk w pustej puszcze po browarze. Takie „Bleed Tomorrow”, pomimo ewidentnych nawiązań do In Flames podoba mi się, chodzi za mną, łazi non stop i nalega bym nucił jego refren. A ja, twardy brutalista poddaje się i łapię na tym, że cholera, nucę. Bo utwory The Very End są wręcz… przebojowe i moim zdaniem, te lżejsze, jak „Exit Plan”, w którym pobrzmiewają echa Testament w zwrotkach, zaś jakiegoś metalcore’a w refrenach, mają szansę, przy odpowiedniej promocji, stać się hitami na miarę „Deas Eses See No Future” i jemu podobnych. Mamy też podejście do tematu charakteryzujące się rockowym luzem, a za przykład niech nam posłuży „Sewn Eye Sleep”, z rozbujanym refrenem, zwolnieniami. Ogólnie rzecz ujmując, „Vs. Life” to jedenaście przebojowych, melodyjnych utworów, których jednak słucham z przyjemnością, choć entuzjastą melodyjnego ekhm… death metalu nie jestem.

Niemcy zadebiutowali porządnie, o wiele lepiej niż multum zbliżonych im stylistycznie kapel, które zrobią karierę tylko dlatego, że wyłowili ich z tego natłoku giganci z majorów, nie zaś z mniejszej Dockyard 1. Dla fanów muzyki z pazurem i melodią „Vs. Life” to płyta jak znalazł.

Ocena: 4/6

Tracklist:

1. Flatline
2. Death Ticket
3. Bleed Tomorrow
4. Exit Plan
5. Sewn Eye Bleep
6. Stabwounds
7. The Loss Theory
8. Silence
9. The Negative
10. Minus Everything
11. Bone Patrol
12. Gravity
Oracle
17037 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj