Ruthless “They Rise”

Ruthless-CoverArt-DimitarNikolov.psdWydawca: Pure Steel Records

Nie wiem, ilu z Was kojarzy Ruthless. Kapela wydała w latach osiemdziesiątych całkiem niezłą EPkę i debiut, którego akurat nie słyszałem. I przepadła na wiele, wiele lat. Po niemal trzydzistu latach powróciła z recenzowanym właśnie „They Rise”.

Wspomnianą EPkę lubię, czasem obrócę ją na winylu – zawiera kawał dobrego amerykańskiego power/speed metalu. Na nowym albumie Ruthless pokazuje, że pamięta skąd się wywodzi – choćby otwierający całość „Defender” to taka bardzo miła dla ucha speed metalowa fanga w nos, inspirowana Judas Priest, ale i utrzymująca ducha amerykańskiego metalu z lat osiemdziesiątych. Podobnie „Out of the Ashes” czy „Frustration” – bardzo żywiołowe, energiczne granie, które nieźle trzyma się pamięci. Słychać tu, że w tych starszych przecież już kolesiach wciąż tkwi chęć grania szybko. No ale jak to ludzie w średnim wieku czasem muszą też odpocząć, stąd sporo jednak jeśli nie wolnych, to miarowych, średnich temp. Czasem znajdą się jakieś quasi-balladowe czy akustyczne wtręty, ale nie przesadzają z nimi. Jeśli już – raczej mamy motoryczne i rytmiczne mielenie gitar. Ogólnie – jest bardzo solidnie, a fani, którzy czekali na ten krążek mogą odetchnąć – Ruthless nie dał dupy, jak to się czasem zdarza przy powrotach tego typu. Nie mogę powiedzieć, że to krążek znakomity, bo jednak tych wolniejszych fragmentów jest jak na moje ucho zbyt wiele, ale i tak słucham tego bez grymasu żenady. Ot, takie granie na jakim uczyłem się słuchać metalu – a żeby było lepiej, to do „They Rise” dorzucono też cztery numery ze wspomnianej już przeze mnie EPki „Metal Without Mercy”. I wtedy zaczyna się prawdziwa jazda, a na moje serducho leje się jeśli nie smoła, to na pewno miód!

Fajny to comeback, zobaczymy jednak na ile Ruthless będzie miało po pierwsze samozaparcia, a po drugie pomysłów. Ja im życzę jak najlepiej.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Defender  
2. Laceration  
3. They Rise  
4. Circle of Trust  
5. Hang Man  
6. Time Waits  
7. Out of the Ashes  
8. Frustration  
9. Systematic Terror  
10. Gates of Hell
11. Metal Without Mercy
12. Bury the Axe
13. The Fever
14. Mass Killer

 

 

Autor

12296 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *