Ravnkald „Pure Pagan Blood”

004a

Wydawca: Werewolf Promotion

Dzisiaj pójdziemy w pogańskie klimaty, mianowicie wałkuję od jakiegoś czasu RavnkaldPure Pagan Blood”. Na koncie mają jeszcze debiut „Solsundag”, którego nie było mi dane posłuchać. Ogólnie po okładce, można się domyślić, że będzie to pagan w skandynawskim stylu. Logo stylizowane na runy i charakterystyczny motyw zdobniczy mówią za siebie.

Muzycznie całkiem spoko, jak na taki lajtowy pagan przystało, trochę tu melodii, gitary czasem lżejsze, czasem bardziej przytłaczają swoim ciężarem. Są również majaczące (coś ala Bathory) chórki, jest też czysty wokal. Kompozycje raczej żwawsze niż powolne i spokojne. Przede wszystkim riffy są w miarę chwytliwe, co powoduje, że jednak coś tam w głowie po przesłuchaniu zostaje. Nie jest to też klasyczny surowy pagan black, tutaj raczej bardziej czuć „nowsze” wpływy. Nie mogę za to znaleźć zespołu do którego można by ich porównać. Co do wokalu typowo siłowy – „krzyczany”. Zły nie jest, ale dupy też nie urywa. Ogólnie jakby liryki zmienić i zdobnictwo to Ravnkald serwuje nam naprawdę konkretną dawkę black metalu. Ta otoczka pagan jakoś mało mi tu pasuje, może to moje przewrażliwienie (bo spora część kapel „pagan” to kicz nad kicze), albo to, że tylko jedna osoba w składzie jest korzeniami powiązana z ziemią wikingów. Bo raczej pagan i Meksyk to dwie różne rzeczy. Chyba, że nagrają coś nawiązującego do swojej przeszłości i kultury, a to mogłoby być ciekawe. Oczywiście nie można przez to skreślać zespołu, bo momenty są tu niezłe, na pewno na uwagę zasługuje „Winds Of Perdition And Steel”, „Pagan Spirit”, „The Land Of The Fallen Heroes”. Jakbym na siłę miał tu szukać porównania to czasem muzycznie przypomina mi to naszą Arkonę (np. „Winds Of Perdition And Steel”).

Mam ciężki dylemat, bo niby z jednej strony nic specjalnego, ale z drugiej jednak wchodzi to w głowę, dzięki właśnie wcześniej wspomnianym chwytliwym riffomi na jakiś czas zostaje. Nie będzie to na pewno mój ulubiony zespół, ale pewnie po jakimś czasie do niego wrócę.

Ocena: 7/10

Tracklist:

  1. Blood Death And Destiny
  2. Pagan Revival
  3. Ravens And Thunders
  4. Pagan Spirits
  5. Winds Of Perdition And Steel
  6. The Land Of The Fallen Heroes
  7. Symbol Of Eternity
  8. Back From The Battle
Autor

41 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *