Raggradarh „Oris”

ragg

 Wydawca: BDP/Werewolf P.

Pewnie wydawca kasetowej wersji czwartego długograja Bułgara stracił już wszelką nadzieję na to, że przeczyta co tam myślę o tym materiale. Fakt, odleżał on swoje, ale zrobiłem to celowo, bo materiał ukazał się 3 lata temu, więc nowość to żadna. A parę zaległych, a  nowszych miałem. Chociaż dla prawdy historycznej dodam, że kaseta to kooperacja Black Death P. i Werewolf Promotions sprzed miesięcy pięciu.

Spójrzcie na okładkę. Czy daje Wam ona pewien asumpt w stronę zainteresowań głównodowodzącego Raggradarh? Czy są one zbieżne z Waszymi? Połowa sukcesu. Teraz muzyka. Ustalmy co następuje. Jeśli kochacie dajmy na to taki Amon Amarth i dalibyście się pokroić za możliwość zaplecenia warkoczyków na brodzie Hegga, to  nie wiem co w ogóle robicie na Kejosie. To nie jest – jak już się pewnie domyśliliście – strawny dla Was materiał. Raggradarh hołduje nie żadnemu tam melodyjnemu pitoleniu, tylko brudnemu, chamskiemu i prostemu black metalowi. 4 utwory składające się na te 49 minut materiały budują klimat naprawdę minimalnymi środkami. A mimo tego, wkręca mnie to. Chociaż świadom jestem masy niedoskonałości. Raggradarh swój pogański w przesłaniu black metal rzeźbi czasem nieco nieudolnie, może i te kompozycje za długie, ale ja to kupuję za szczerość. Ustalmy, że nie jest to materiał dla wszystkich. Zawęziłbym do dość wąskiej grupy, która tego typu muzykę wielbi ponad życie, a do tego mającej wyłączony radar nastawiony wyłącznie na pierwszą ligę czarnej sztuki. Biorą wszystko jak leci, wychodząc z założenia, że im więcej, tym lepiej. Raggradarh do ekstraklasy na poletku uproszczonego pagan metalu nie należy, ale ten materiał przede wszystkim doceniam za szczerość. Muzyka prosto z serca, że tak górnolotnie zabrzmię, nie kryjąca się za godzinami miksów i tonami efektów.

Raggradarh do tej pory był mi raczej nie znany, a przynajmniej sobie nie przypominam. Wszystkich wcześniejszych wydawnictw pewnie nie obskoczę, bo jest ich sporo, ale „Oris” zainteresował mnie na tyle, żeby sprawdzić długograje. Natomiast lojalnie ostrzegam, to jest naprawdę subiektywna ocena.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

01.The Old Sword
02.The Ruler
03.The Doomed Ones
04.The Dead Pride

Autor

3788 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *