Kriegsmaschine „Enemy Of Man”

ksmWydawca: No Solace 

Recenzje najnowszego Kriegsmaschine w Internecie to się mnożą ponad wszelką miarę. Każdy chce mieć jakąś opinie na temat „Enemy of Man”. Jedni jebią dla samego jebania, inni się bezkrytycznie pałują jeszcze inni wolą słuchać Burzum. Ja postanowiłem dać czas tej płycie. Chciałem, żeby emocje od wydania opadły nieco i postanowiłem podejść do tego materiału na chłodno.

I chyba mi się nie udało. Pierwszy odsłuch wywarł na mnie wielkie wrażenie. To charakterystyczne intro i jedzmy. Niesamowite plamy dźwięków, świetne aranżacje, doskonałe brzmienie i przede wszystkim ten niesamowicie wciągający klimat „Enemy of Man” to siła tego materiału. Z każdym przesłuchaniem było coraz lepiej. Wiele przyjemności dawał mi odsłuch tej płyty, gdy koncentrowałem uwagę na samych bębnach. Wielka moc i siła w nich drzemie hehe. Ten perkusyjny szkielet „Enemy of Man” dodaje jej mistycznego, wręcz szamańskiego charakteru, choć nie wiem czy słowo „szamański” dokładnie oddaje to, co mam na myśli. Ciężko znaleźć słowa, które by dokładnie opisały to, co znajduje się na tej płycie. Ale ma coś ona w sobie wyjątkowego. Jakąś uzależniającą nutę, która nie pozwala zapomnieć o tych dźwiękach. Według mnie od pewnego czasu na polskiej scenie obserwujemy tworzenie się czegoś wyjątkowego. Takie kapele jak Medico Peste, Kriegsmaschine, Mgła czy Cultes des Ghoules (choć to już inny klimat) sprawiają, że o polskim Black Metalu mówi się na świecie i to głośno. Zachodzę w głowę, co się na tej polskiej ziemi dzieje, że powstają tak posępne i odhumanizowane płyty jak „Enemy of Man”. Nie wiem, pytam sam siebie i dalej nie potrafię odnaleźć odpowiedzi. Wiem jedno: Kriegsmaschine wydało materiał wyjątkowy poprzez zebranie mnóstwa zajebistych patentów na jednaj płycie.

Jak dla mnie może to być płyta roku 2014 w Polsce, choć jeszcze nic nie wiadomo, bo chodzą słuchy, że nadchodzące wydawnictwa polskiego BM takie jak Odraza też będą prały po dupie. Czy przebiją „Enemy of Man”? Szczerze wątpię…

Ocena 10/10

Tracklist:

1. None Shall See Redemption
2. Lies of The Fathers
3. Farewell To Grace
4. Asceticism and Passion
5. To Ashen Havens
6. Enemy of Man

Autor

862 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *