Skip to main content

Cult of Fire  Čtvrtá Symfonie OhněWydawca: Iron Bonehead Productions

Kto dziś nie zna Cult Of Fire? Cóż, pytanie uważam za retoryczne. Niemniej jednak Cult of Fire zasługuje na to, by było znane jak najszerzej, co zresztą udowodniło kolejnym wydawnictwem – nowiutką EPką „Čtvrtá Symfonie Ohně”.

Na siedmiocalówce Czesi zawarli dwa numery inspirowane – jak sami mówią – twórczością Berdicha Smetany. Faktycznie, mają w sobie coś z muzyki klasycznej, przełożonej na charakterystyczną twórczość Cult Of Fire. Choć „charakterystyczna” w przypadku tego zespołu jest lekko umownym określeniem – Czesi przyzwyczaili nas, że ich muzyka, niby osadzona w klasyce black metalowego gatunku, idzie swoją drogą, jakby gdzieś obok. I taka też jest „ Čtvrtá Symfonie Ohně”. Pozbawiona wokali, płynąca muzyka – rzekłbym nawet, że EPka brzmi bardzo ładnie, jakkolwiek takie określenie nie pasuje ni cholery do black metalu, prawda? Tytuły kawałków zaczerpnięte są od nazw rzek płynących przez Czechy i Słowację i nie wiem, czy to siła podświadomości, czy faktycznie tak jest, ale słuchając tej siedmiocalówki mam przed oczyma właśnie te rzeki, płynące sobie dostojnie i odbijające światło słońca. Czasem natomiast muzyka przyspiesza, fale się zaś spiętrzają i nurt jest bardziej porywisty… Tak, myślę, ze porównanie tej muzyki do rzeki jest pomysłem trafionym i adekwatnym, zwłaszcza że twórczość Cult of Fire łatwa do opisania nie jest. Jest za to na pewno fascynująca i zdecydowanie warta zgłębienia.

Płytka ukaże się w limicie, więc kto pierwszy ten lepszy podejrzewam – a walka może być zacięta, bo „Čtvrtá Symfonie Ohně” to zaprawdę silna pozycja na koniec roku. Choć krótka.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Vltava
2. Vàh

 

Oracle
16828 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

2 komentarze

  • Joseph pisze:

    Tak gwoli ścisłości. Váh jest główną rzeką Słowacji i przez Czechy nie płynie(notabene wokalista CoF jest z pochodzenia Słowakiem). Pozdro

  • M pisze:

    skrót Cof jakoś średnio mi się ostatnio kojarzy… 😀

Skomentuj