Connect with us

Szukaj, a znajdziesz...

Chaos Vault

Wywiady

Astral Tomb: „Improwizacja to rdzeń naszej muzyki.”

Astral Tomb to młoda kapela z USA, ale jakoś się złożyło że śledzę sobie ich rozój od samego początku. I w momencie gdy wjechał ich debiut „Soulgazer” jebło mnie jak obuchem – ale byłem na to przygotowany. Kawał bardzo dobrego death metalu dla bardziej otwartych osób. Stwierdziłem więc, że może warto odpytać kapelę o kilka spraw. Odpowiedzi niestety nie powalają, a szkoda. Myślę, że spokojnie mogliby się rozwinąć na kilka albo kilkanaście zdań, jeśli tylko chcieliby poimprowizować tak jak w swojej muzyce. Mimo wszystko – zapraszam do lektury.

Oracle: Hailz! Przede wszystkim gratuluję Wam debiutanckiej płyty. Jestem cholernie pod wrażeniem tego, co słyszę na „Soulgazer”. Wasz debiut powala. Czy otrzymujecie tak dużo pozytywnego feedbacku na jego temat jak mi się wydaje? Bo powinniście.

Przede wszystkim – dzięki! Cieszymy się, że przypadło Ci do gustu. Faktycznie jest tak, że feedback, który do nas trafia częściej jest pozytywny niż negatywny. Ale widzimy też, że recenzje są podzielone na „kochaj albo nienawidź” – a to znaczy, że to co robimy, robimy dobrze.

O.: Też tak sądzę. Dobra, przepraszam że to pytanie jest tak oklepane, ale na początek powiedzcie o tym, skąd wzięliście pomysł na Astral Tomb, no i może coś o historii zespołu, choć ta jest nie za długa.

Zaczynaliśmy jako Ring Nebula w 2019 roku. Wówczas Jack Malinzack i Nic De La Paz wciąż byli częścią kapeli. Ostatecznie, z uwagi na różnice w podejściu do twórczości, Michael and Adrian pozostali na pokładzie, a dołączył do nich pałker Zach Johnson. Tak zaczęło się Altar Tomb.

O.: Swoją muzykę ochrzciliście jako „astral death metal” i o ile nienawidzę tych wszystkich łatek, uważam, że są w chuj wydumane i nic nie wnoszą (no bo czymże miałby być na przykład „white collar death metal” do kurwy nędzy?!), to w Waszym wypadku jakimś cudem się to sprawdza. Słuchając muzyki Astral Tomb wiem, skąd wziął się astral death metal. Ale skąd u Was generalnie zainteresowanie tematami science fiction?

Tak w zasadzie to staramy się odcinać powoli również i od tej etykiety astral death metalu – ale nie od inspiracji w postaci choćby Franka Herberta, Orsona Scotta Carda, Carla Sagana, Neila Degrasse’a Tysona i wielu innych. Oczywiście jesteśmy też wielkimi fanami filmów takich jak „Obcy”, „Interstellar” czy „Odyseja Kosmiczna 2001”.

O.: Oczywiście. Od samego początku widzę w Was potencjał, a swoją jakość potwierdzacie już od debiutanckiego materiału – demówki „Subterranean Forms”. Jakkolwiek nie jest ona jeszcze tak zróżnicowana i kompleksowa jak późniejsze materiały. Myślę, że swoją ścieżkę znaleźliście około 2021 roku i EPki „Degradation of Human Consciousness”, nie sądzisz?

Nie mógłbyś mieć większej racji niż teraz, zgadzamy się z Tobą w zupełności! „Degradation of Human Consciousness” to materiał na którym po raz pierwszy odnaleźliśmy nasz naturalny głos. Jakklolwiek nasz sound cały czas ewoluuje i myślę, że będzie ewoluował cały czas, tak na tym materiale odkryliśmy coś, co rzeczywiście działa w naszym przypadku.

O.: No to się cieszę, że się zgadzamy. A co powiecie o splicie, na którym poza Wami znalazły się jeszcze trzy inne kapele działające – umownie rzecz ujmując – na polu kosmicznego death metalu? Czyim pomysłem był ten split?

To Michael wykopał z podziemi Inoculation, Cryptic Shift i Replicant. To wszystko są fantastyczni muzycy i ludzie, więc zróbcie sobie przyjemność i sprawdźcie ich dyskografie.

O.: Ja już sprawdziłem, jest to prawda. Jak dużą rolę w Waszej muzyce odgrywa improwizacja? Słuchając takiego numeru jak „Inertia” myślę, że to jeden z filarów muzyki Astral Tomb…

Improwizacja to rdzeń naszej muzyki. Bez niej nie brzmielibyśmy tak samo. Improwizacja pozwala nam na wgląd wewnątrz naszej psychiki i przekształcenie jej na coś namacalnego. Wszystkie numery, które słyszysz na „Soulgazer” są konsekwencją takiej czy innej improwizacji, w większym lub mniejszym stopniu. Niektóre numery, jak „Transcendental Visions” pozostały już w takiej postaci, w jakiej zaczęliśmy nad nimi pracować.

O.: Okładka zdecydowanie nie przypomina typowego death metalowego froncoveru, raczej jakiś krążek z rockiem progresywnym czy ambientem. Albo disco, hehe! Mi przypomina też okładkę jakiejś książki z serii „Potęga podświadomości” czy coś w tym stylu. Z waszej strony to dość odważne posunięcie…

Dla nas ta okładka doskonale oddaje to, co słuchacz znajdzie na płycie. Myślę, że to godny wizualizer tego, jak brzmi „Soulgazer”. Bez tej okładki, wspaniale przygotowanej przez Andreya Sokolova na pewno nie byłby taki sam.

astral tomb

O.: A teksty? O ile się orientują, dotykają egzystencji, podświadomości, stawania się, psychologii i tak dalej – poważne sprawy. Szczególnie jak na dość młodych gości, jak Wy. Co więc sądzicie o naszej ziemskiej egzystencji, jest w niej jakiś głębszy sens?

Ziemska egzystencja jest zaledwie fizyczna. Nasza świadomość zasługuje na to, by ją eksplorować i mam nadzieję, że nasze teksty zainspirują kogoś do poszukiwania czegoś głębszego i wyciągnięcia z tego wniosków dla siebie.

O.: Młodzi z Was muzycy. Co jeszcze bardziej mi imponuje, bo mimo młodego wieku macie olbrzymie umiejętności kompozytorskie. I bardzo dojrzałe. Wiesz, u mnie w Polsce jest taka kapela jak Decapitated i swego czasu był na nich olbrzymi boom, gdy zaczynali – „woooow, takie młodzieniaszki a grają death metal, woooow”. A oni po prostu kopiowali Vader i niewiele poza tym. Astral Tomb wyprzedza ich o lata świetlne – jest złożona i oryginalniejsza. A jakoś nie gracie swoim młodym wiekiem jako selling pointem…

Wierzymy, że za nas ma mówić nasza muzyka, a nie nasz wiek.

O.: I bardzo dobrze. Wasz debiut, tak jak i poprzednie materiały, wydało Blood Harvest Records. Znaczy to zapewne, że chwalicie sobie współpracę. Jak dla mnie to jeden z najlepszych labeli, jeśli chodzi o death metal, zbierający same perły z najgłębszych czeluści undergroundu… Kto pierwszy wyhaczył kogo?

My odezwaliśmy się pierwsi. Tę wytwórnię prowadzi totalny maniak, jest bardzo pomocny i jesteśmy wdzięczni, że za naszą muzyką stoi taka potężna nazwa jak Blood Harvest Records.

O.: A co z koncertami? Widziałem, że graliście jakieś pojedyncze sztuki – czy może były to jakieś większe trasy?

Właśnie wróciliśmy z trasy po Zachodnim Wybrzeżu. Planujemy też jakąś trasę na jesień. W międzyczasie zagraliśmy parę lokalnych gigów w Denver i okolicach, pewnie jakieś też zagramy, więc możesz wpaść jeśli chcesz.

O.: Ja chętnie, tylko siedemnastka z Witkacego do Denver nie dojeżdża. Właśnie, jesteście z Denver. Podobnie Blood Incantation. Widzę pewne podobieństwa między Wami a nimi, obie kapele grają podobny rodzaj death metalu, w tekstach nawiązują do podobnych tematów. Czy Blood Incantation było dla Was dużą inspiracją? Są odrobinę starsi, to może się mylę i nie ma między Wami a nimi żadnych podobieństw?

Blood Incantation byli dla nas zdecydowanie ważną inspiracją i to zaszczyt dzielić z nimi scenę w Denver.

O.: A skoro powiedziałeś o scenie w Denver – czujecie się jej częścią, co więc możesz powiedzieć o innych kapelach z Waszego regionu? Ja nie kojarzę jakoś wybitnie wielu nazw z Waszego miasta – poza wspomnianym Blood Incantation, Wami, znam tylko Havok, Speedwolf i Catheter…

Jesteśmy szczęśliwi, że tworzymy tak silną scenę. Zdecydowanie czujemy się częścią tej sceny, nazwałbym ją zresztą bardziej społecznością… Musisz zdecydowanie sprawdzić Inspidus, Of Feather and Bone [kurwa, nie wiedziałem, że są od Was, wiadomka, że znam – przyp. Oracle], Cronos Compulsion czy Victims of Fire. Oczywiście jest ich wiele więcej, ale te przyszły mi przede wszystkim do głowy.

O.: Dobra, to będziemy powoli kończyć… Powiedz jeszcze jedynie, czego słuchaliście odpowiadając na moje pytania?

Słuchaliśmy Devourment, Meshuggah, Blood Incantation, Playboi Carti, Travisa Scotta, The White Stripes i Undeath.

Autor

15399 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chaosbook

Instachaos

No i wyszedł z zakrystii Pleban... ciekaw ile wytrzyma w Kejosie... Czytajcie:

Nihilvm „Life-Death-Empty”

http://chaosvault.com/recenzje/nihilvm-life-death-empty/

#nihilvm #blackmetal #deeathmetal #mgła #bölzer #kriegsmaschine #black #death #metal #chaosvault
No i wyszedł z zakrystii Pleban... ciekaw ile wytrzyma w Kejosie... Czytajcie: Nihilvm „Life-Death-Empty” http://chaosvault.com/recenzje/nihilvm-life-death-empty/ #nihilvm #blackmetal #deeathmetal #mgła #bölzer #kriegsmaschine #black #death #metal #chaosvault
1 dzień temu
View on Instagram |
1/9
Piątek... Trzeba się napić...

Piołun „Rzeki Goryczy”

chaosvault.com/recenzje/piolun-rzeki-goryczy/

#piołun #manbryne #blazeofperdition #oremus #blackmetal #polishblackmetal #polskiblackmetal #black #metal #malignantvoices #chaosvault
Piątek... Trzeba się napić... Piołun „Rzeki Goryczy” chaosvault.com/recenzje/piolun-rzeki-goryczy/ #piołun #manbryne #blazeofperdition #oremus #blackmetal #polishblackmetal #polskiblackmetal #black #metal #malignantvoices #chaosvault
2 dni temu
View on Instagram |
2/9
Czwartunio minął nam pod znakiem:

Sukkhu „Labyrinths”

chaosvault.com/recenzje/sukkhu-labyrinths/

#sukkhu #blackmetal #darkfuneral #marduk #bathory #cradleoffilt #black #metal #chaosvault
Czwartunio minął nam pod znakiem: Sukkhu „Labyrinths” chaosvault.com/recenzje/sukkhu-labyrinths/ #sukkhu #blackmetal #darkfuneral #marduk #bathory #cradleoffilt #black #metal #chaosvault
3 dni temu
View on Instagram |
3/9
...z jednej strony spadają kamienie i gruz, a z drugiej jesteśmy chowani do zimnej krypty w której spoczniemy na zawsze...

Grave Upheaval / The Funeral Orchestra „Inexistentia”

chaosvault.com/recenzje/grave-upheaval-the-funeral-orchestra-inexistentia/

#graveupheaval #thefuneralorchestra #deathmetal #doommetal #funeraldoommetal #death #doom #metal #portal #impetuousritual #chaosvault
...z jednej strony spadają kamienie i gruz, a z drugiej jesteśmy chowani do zimnej krypty w której spoczniemy na zawsze... Grave Upheaval / The Funeral Orchestra „Inexistentia” chaosvault.com/recenzje/grave-upheaval-the-funeral-orchestra-inexistentia/ #graveupheaval #thefuneralorchestra #deathmetal #doommetal #funeraldoommetal #death #doom #metal #portal #impetuousritual #chaosvault
4 dni temu
View on Instagram |
4/9
Ksiądz na elektrycznym krześle... 

Damage Case "Heavy Metal Sacrifice"

chaosvault.com/recenzje/damage-case-heavy-metal-sacrifice/

#damagecase #thrashmetal #heavymetal #rock #thrash #heavy #metal #motörhead #lemmykilmster #chaosvault
Ksiądz na elektrycznym krześle... Damage Case "Heavy Metal Sacrifice" chaosvault.com/recenzje/damage-case-heavy-metal-sacrifice/ #damagecase #thrashmetal #heavymetal #rock #thrash #heavy #metal #motörhead #lemmykilmster #chaosvault
5 dni temu
View on Instagram |
5/9
Poniedziałek wjeżdża śmierć metalem...

chaosvault.com/recenzje/funeral-whore-dreadfully-expired/

#funeralwhore #boltthrower #chainsword #mutilation #deathmetal #death #metal #dutchdeathmetal #chaosvault
Poniedziałek wjeżdża śmierć metalem... chaosvault.com/recenzje/funeral-whore-dreadfully-expired/ #funeralwhore #boltthrower #chainsword #mutilation #deathmetal #death #metal #dutchdeathmetal #chaosvault
6 dni temu
View on Instagram |
6/9
...i na chuj oglądać ten badziewny sport, gdzie jedenastu debili biega za gałą, skoro można sobie przy porannym piwku poczytać newsflesh? Na pohybel piłce, tylko metal!

chaosvault.com/newsy/newsflesh-47-58-2022/

#tchornobog #abbysal #aciddeath #extirpation #entropia #goddethroned #vampyrictyrant #arditi #mantiel #wampyricrites #blackmetal #deathmetal #thrashmetal #postmetal #satanicmetal #satanicblackmetal #black #death #thrash #doom #metal #coffee #newsflesh #chaosvault
...i na chuj oglądać ten badziewny sport, gdzie jedenastu debili biega za gałą, skoro można sobie przy porannym piwku poczytać newsflesh? Na pohybel piłce, tylko metal! chaosvault.com/newsy/newsflesh-47-58-2022/ #tchornobog #abbysal #aciddeath #extirpation #entropia #goddethroned #vampyrictyrant #arditi #mantiel #wampyricrites #blackmetal #deathmetal #thrashmetal #postmetal #satanicmetal #satanicblackmetal #black #death #thrash #doom #metal #coffee #newsflesh #chaosvault
1 tydzień temu
View on Instagram |
7/9
Na sobotę wjeżdża Bart na sucho... 

Krvna „For Thine Is The Kingdom Of The Flesh”

chaosvault.com/recenzje/krvna-for-thine-is-the-kingdom-of-flesh/

#krvna #dearthe #blackmetal #australianblackmetal #black #metal #australia #thirdeyetemple  #ancientdead #chaosvault
Na sobotę wjeżdża Bart na sucho... Krvna „For Thine Is The Kingdom Of The Flesh” chaosvault.com/recenzje/krvna-for-thine-is-the-kingdom-of-flesh/ #krvna #dearthe #blackmetal #australianblackmetal #black #metal #australia #thirdeyetemple #ancientdead #chaosvault
1 tydzień temu
View on Instagram |
8/9
Na piątek trochę czarciego metalu z Polszy...

Throne of Baal „Chaos War Death”

chaosvault.com/recenzje/throne-of-baal-chaos-war-death/(otworzy się w nowej karcie)

#throneofbaal #blackmetal #marduk #funerlamist #polishblackmetal #black #metal #chaosvault
Na piątek trochę czarciego metalu z Polszy... Throne of Baal „Chaos War Death” chaosvault.com/recenzje/throne-of-baal-chaos-war-death/(otworzy się w nowej karcie) #throneofbaal #blackmetal #marduk #funerlamist #polishblackmetal #black #metal #chaosvault
1 tydzień temu
View on Instagram |
9/9

Powiedzieli...

Polecamy jeszcze

P-W

Wydawca: Malignant Voices Motyla noga, końcówka tego roku obrodziła w naprawdę dobre premiery. I jedną z nich jest właśnie debiut rodzimego Piołunu „Rzeki Goryczy”....

P-W

No i okazuje się, że Throne Of Baal wydał całkiem w pytę epkę...

Wywiady

To już mój trzeci bodaj wywiad z Epitome, ale pierwszy, na który odpowiedział cały zespół. Oczywistym powodem przemaglowania tego kwartetu jest wydanie płyty "ROTend"....

Newsy

13 listopada zmarł Wojciech Cenajek, znany również pod ksywą Poland. Wojciech był gitarzystą zespołu Monastery, ale gościnnie udzielał się na albumach Bloodthirst, Mordhell czy...