Skip to main content

Wydawca: Signal Rex

„To demo jest dedykowane staremu polskiemu podziemiu black metalowemu.” – tak możemy przeczytać we wkładce „Ancient Darkness Triumphant”.

I znów zespół odjebał za mnie w zasadzie całą robotę. Bo co ja mogę więcej dodać na temat debiutanckiej kasety Teufelsberg? Nie wiadomo skąd są, nie wiadomo gdzie się wcześniej udzielali i raczej dowiedzieć się nie sposobna, bo chłopaki jasno piszą „No Contact, No Interview” w tej samej wkładce. Więc może jeszcze trochę skupimy się na muzyce – jest tak, jak Teufelsberg pisze: to demo to hołd dla lat dziewięćdziesiątych, szczególnie polskim zespołom tworzącym scenę black metalową. Surowe, agresywne, ale też niepozbawione pewnego majestatu granie, z zimnym brzmieniem z miejsca przywołuje na myśl twórczość Gontyny Kry (może bez tych folkowych wstawek), Veles, Sacrilegium i im podobnych. W porównaniu do nich może jedynie Teufelsberg oszczędniej operuje instrumentami klawiszowymi, ale tu i tam się pojawiają. Dwadzieścia pięć minut black metalu, który spokojnie można by wrzucić pomiędzy starsze nagrania z naszej sceny i pewnie niewielu by się połapało, że „Ancient Darkness Triumphant” powstało ćwierć wieku później. I podejrzewam, że o to jego twórcom właśnie chodziło.

Generalnie z jednej strony takich zespołów jest masa, ale nie wszystkie od razu krzyczą we wkładkach „hej, jesteśmy tacy odlskulowi!”, a z drugiej strony Teufelsberg słucha się nieźle. Myślę, że raz na jakiś czas będę wracał do tej demówki, bo brzmi tak jak lubię.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Intro
2. At the Samhain Night
3. Forest Under Shadow
4. The Wrath
5. When the Light Dies
6. Kiss of the Devil
Oracle
17136 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj