Skip to main content

 

Okładka Stworz "Synowie Słońca"Wydawca: Frenteuropa Records

Mówię to z wielkim bólem, ale jednocześnie z pełnym przekonaniem do własnej racji: 80% pagan/folk/chuj_wie_po_co_biegam_po_lesie_z_mieczem metal to gówno. Banalne  to i naiwne, zarówno w kwestii dźwięków, jak i warstwy lirycznej (ta ociera się wręcz o grafomaństwo). Na szczęście jest na tym łez padole parę perełek , a Stworz ma całkiem spore szanse, aby do nich dołączyć.

I wbrew pozorom nie jest to stwierdzenie na wyrost, aczkolwiek wymaga  pewnego zaangażowania ze strony muzyków, czyli mówiąc prościej : nie mogą tego spierdolić i osiąść na laurach, którymi tu ich zaraz obsypię. Po pierwsze uważam, że mamy tutaj do czynienia z bardzo porządną dawką muzyki w której przeważa black metal w średnich i szybkich tempach (mnie się ostatnio wszystko z Sacrilegium kojarzy). Stworz nie bał się jednak wprowadzić nieco melodii do swoich kompozycji, riffów przy których warto przypomnieć sobie synonimy słowa „podniosły” . Dodał też nieco akustyki i  równie obowiązkowe, „leśne” granie. Jednym słowem zawarł wszystko to co stara się robić  te wspominane 80%, tylko odwrotnie do nich Stworz zrobił to z klasą, tworząc płytę spójną, słuchalną i nie wywołującą na twarzy szyderczego uśmiechu. Na koniec krążka wrzucili jeszcze wspomniane leśne nagranie, bez poprawek (słychać np. nierówne wchodzenie w melodię itd.) i to również w przeciwieństwie do podobnych pomysłów ma po pierwsze sens, a po drugie nie jest żałosną próbą pogańskiej melodii przy użyciu Fruity Loops i wielkim przekonaniu, że ówczesna muzyka brzmiała jak z podpierdolonych z „Piratów z Karaibów” sampli. Na koniec tego słodzenia dodam jeszcze, że ideał to to może nie jest, ale bez wątpienia jest to jeden z ciekawszych (jeśli nie najciekawszy) projekt pagan metal, jaki słyszałem w ciągu ostatnich paru lat.

„Synowie Słońca” mają jeszcze jedną zaletę – dla mnie nie do przecenienia. Płyta ta nie próbuje na siłę epatować swoją pogańską, słowiańską duszą. Spora grupa zespołów pagan robi to na swoich krążkach, przez co stają się to karykaturalne i kompletnie gówniane.

Ocena: 8/10

Tracklist:

 

01. Przekuwając Myśl w Czyn
02. Do Młodzi Sławiańskiej!
03. Synowie Słońca
04. Nektar Inspiracji
05. Jaryło
06. Łzy Europy
07. Kołowrót
08. My, Lechici
09. Ku Horyzontów Krańcom
Ef
4473 tekstów

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Newsy

Watain – nowy krążek

OracleOracle16 kwietnia 2010

Skomentuj