Skip to main content

Wydawca: Werewolf Promotion

Zacznę od słowa: przepraszam, ponieważ recka przeleżała u mnie na kompie długie miesiące i kompletnie o niej zapomniałem. Chciałem już chwalić pełniaki od obu tych hord a zapomniałem o splicie!

Split Stworz / Rivers Like Veins – “Spojrzę w pola i w przestworza” to prawdziwe klimatyczne granie na poziomie. Pierwszej kapeli raczej nie trzeba przedstawiać. Przez wielu uznawani są za crème de la crème Polskiej sceny pagan metalowej. Utwory zawarte na splicie jednak są z deka odmienne od tego, co na co dzień serwuje nam Stworz. Instrumenty folkowe zostały odsunięte na bok na rzecz łupania bardziej czysto black metalowo. Jednak sfera tekstowa pozostała nietknięta, również specyficzna doza melancholii oraz sielankowości pozostała na tych nagraniach, a to za sprawą genialnie nagranych gitar, oraz użytych odgłosów otoczenia.

Rivers Like Veins postawiło za to na surowsze black metalowe granie, ale! Nie jest to zwykła łupanina, tutaj też znajdziemy parę niespodzianek. Utwory przeplatane są delikatnymi kobiecymi wokalami, pokuszono się również o dodanie partii klawiszowych, które robią tutaj również gigantyczną robotę, jeśli chodzi o wywołanie melancholijnego klimatu. Finalny utwór zaś jest instrumentalną balladą, która potrafi odprężyć. Odpalicie sobie jak chcecie zjechać z ciśnienia hehe.

Jednak to nie koniec! Split zamyka ukryty utwór nagrany wspólnie przez muzyków Stworza i Rivers Like Veins. Jest to ponad 20-minutowy instrumental utrzymany w spokojnych tonacjach przeplatany samplami idealny do odpalenia sobie w tle, gdy coś robimy. Jednak niektórych może przestraszyć jego długość a wraz z nią wkradająca się monotonia.

“Spojrzę w pola i przestworza” jest naprawdę ciekawym splitem obdarzonym tonom wciągającego klimatu. Jeśli pagan oraz black w Waszym sercu gra, to jest to pozycja do nadrobienia.

Ocena: 7+/10
Tracklista:

01. Stworz – Ziemie w złotych brzaskach,
02. Stworz – Jak przebiśniegi
03. Stworz – Zrodzeni z rosy
04. Stworz – Nieutkane wyraje
05. Stworz – Płyń, krwi! (Forest cover),
06. Stworz – Spojrzę w pola, 03:40,
07. Rivers like Veins – Pośród łąk jedynie wspomnienie
08. Rivers like Veins – Kolce wbite w nieba ciemnicę
09. Rivers like Veins – Melodia ros porannych
10. Rivers like Veins – Z pustek górskich chmury
11. Rivers like Veins – Spojrzę w przestworza

Wojtuś
334 tekstów

Chłopu się zachciało o black metalu pisać. Śmiechu warte...

Skomentuj