Skip to main content

                                                            Wydawca: Mara Productions

Spatial? Nie znam człowieka. No ale pojawiła się okazja, by sprawdzić co tam grają. I zrecenzować.  A więc dzień sądu nadszedł.

Obcowanie z dwójką Spatial jest jak nekrofilia. Można. Tylko po co? Przyjemność jednostronna (wyłącznie dla muzyków, bo się oni tutaj świetnie bawią). Plus taki, że dzieci z tego nie będzie (czyt. wielkiego poruszenia wśród metalufek i metaluchów). Bo Spatial – kontynuując kostnicowo-cmentarne porównana – reanimuje moi drodzy trupa. Ten święcił swoje triumfy w latach dziewięćdziesiątych (ze szczególnym uwzględnieniem okolic połowy tychże) i w zasadzie umarł. Mimo iż zespoły, które go tworzyły, wciąż w pewnej liczbie działają. A nawet wydają nowe rzeczy. W niektórych przypadkach zupełnie niepotrzebnie. Spatial zajmują się muzyką w której znajdziecie sporo My Dying Bride, Moonspella i trochę Sentenced. Czasem przypomina to też Cemetery of Scream (już z Olafem Różańskim na wokalu). I to dla osób których muzyka tych zespołów była w tamtym czasie ścieżką dźwiękową randek z czarnymi wdowami i wampirellami  może się wydawać zachętą do zapoznania się z Spatial. Spieszę jednak Wam na ratunek – stracicie czas.

Nie dlatego, że to materiał słaby. On jest do bólu przeciętny. W niektórych momentach nieporadny (vide „Posąg zimowych snów”, który jest koszmarnie odśpiewany po polsku, zwłaszcza czyste partie). Nie znajdziecie tutaj nic co Wasi bogowie z wymienionych wyżej bandów by już nie zagrali. Ba. Zrobili to zdecydowanie lepiej, tworząc nawet w swoich najgorszych momentach materiały bardziej nadające się do słuchania i po prostu ciekawe. Tutaj niestety wieje mi nudą. Albo inaczej. Pomysły jakie prezentuje Spatial wywołują we mnie jedynie wzruszenie ramion. Na plus? Chyba tylko brzmienie.

Podsumowując, jeśli cenicie wyżej wymienione zespoły, to może spróbować zapoznać się z drugim materiałem Spatial. Ale ryzykujecie spore rozczarowanie. Dla mnie materiał do zapomnienia.

Ocena: 4.5/10

Tracklist:

01.Drowned Nymphs
02.Beyond the Limits
03.Supernova
04.Posąg zimowych snów
05.R1A1
06.Remember the Vienna
07.Restless Life
08.Second Soul
09.Zła się nie ulęknę

Ef
4497 tekstów

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Newsy

Drugi album Doomriders

EfEf12 października 2013

Skomentuj