Skip to main content

Wydawca: Under The Sign of Garazel Productions/Sonic Genocide

Trochę mi zeszło z recką Dead Monuments, ale lepiej zrobić coś później i dobrze, niż szybko, lecz na odpierdol, czyż nie? Martwe Monumenty to świeży twór na polskiej scenie i trzeba przyznać, że zaczęli z wysokiego C. Już na powitanie oko przykuwa elegancka okładka stworzona przez Mistrza, Von Rittera, ale nas interesuje zawartość muzyczna. I jest naprawdę ciekawie.


Mój największy problem z tą płytą był taki, że trudno mi było ją ugryźć. Z jednej strony mamy do czynienia z surowym black metalem, z drugiej zaś słychać, że nie jest to sztampowe darcie mordy o sraniu szyszkami, czy czarnej mszy w garażu Waszego starego, a coś bardziej ambitnego. Już pierwszy kawałek, „Dreams Are Begone”, wskazuje, że za Dead Monuments stoją stare wygi, znające swój fach. A dalej jest jeszcze lepiej. „Coffins of Your Kind”, które pojawiło się wcześniej, jako singiel, atakuje od początku świetnym, bujającym riffem oraz całkiem niezłym tekstem, by zakończyć się pięknym motywem na wiolonczeli, który jednocześnie rozpoczyna „Nocturnal Hunt”. Tu i ówdzie pojawiają się też nienachalne klawisze, czy przyjemna partia akustyczna. Pół godziny mija dość szybko, a ja łapię się na tym, że włączam od razu repetę, bo liczę na wyłapanie większej ilości detali.


Zdecydowanie na plus najbardziej należy poczytać wkurwiony, charczący wokal rzygający autentycznym gniewem. No posłuchajcie wspomnianego wcześniej „Coffins of Your Kind”, gdzie słychać tę pogardę oraz nienawiść. Czuć emocje, a nie jedynie silenie się na nie, albo mechaniczne odjebywanie chałtury. Z całością korespondują naprawdę świetne riffy. Niby nie jest to nic, co rzuciłby mnie na kolana samo z siebie, ale doskonale uzupełnia się z pozostałymi częściami zawartej na albumie muzyki.


To naprawdę solidny album. Pozorna surowizna ale wykonana bardzo dobrze i z ambicjami, na której zawarto autentyczne emocje. Polecam każdemu wielbicielowi czarnej sztuki. Reszcie też, a nuż Wam podejdzie.


Ocena: 7/10

Lita utworów:

  1. Dreams Are Begone
  2. Coffins of Your Kind
  3. Nocturnal Hunt
  4. Driven by Starless Sky
  5. Deflecting the Prophecy
Bart
584 tekstów

Przemądrzały, gruby chuj. Miłośnik żarcia, alkoholu i gór, któremu wydaje się, że umie pisać.

Skomentuj