Skip to main content

‘DANSE MACABRE’

SUPER DELUXE BOX-SET

WSZYSTKIE NAGRANIA Z LAT : 1984 -1987

PREMIERA 28 PAŹDZIERNIKA

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ HD WIDEO DO ‘CIRCLE OF THE TYRANTS’:

https://www.youtube.com/watch?v=E9UMIQmlLxw

PRZEDSPRZEDAŻ:

https://celticfrost.lnk.to/dansemacabrePR

Przez okres trzech lat między 1984 a 1987 rokiem, Celtic Frost ugruntował pozycję jednego z najważniejszych zespołów ekstremalnego i eksperymentalnego metalu tamtych czasów. ‘Danse Macabre’ zbiera wszystkie nagrania z tamtych lat, pokazując również jak wielkie ambicje miał wtedy zespół aby przekraczać granice gatunków, a także jak bardzo kreatywnym projektem był Celtic Frost.

Historia Celtic Frost, zwłaszcza ich pierwszych lat, jest niezwykła: to opowieść o nastolatkach z przedmieść Szwajcarii, którzy postawili na bezkompromisowość i grając heavy metal, przekształcili go w coś zupełnie ekstremalnego i ekscytującego zarazem.

Począwszy od połowy 1984 roku, kiedy to Tom Gabriel Warrior i Martin Eric Ain zdecydowali się rozwiązać Hellhammer, Celtic Frost stał się ich sposobem ekspresji: zarówno muzycznej jak i estetycznej. I to w sposób niezwykle ekstremalny – tak w swojej wersji prezentowanej na zewnątrz, jak i w każdym jego zaplanowanym szczególe, czego wyrazem było pełne konkretów pismo do swojego wydawcy, wytwórni Noise Records (która to wydała album ‘Apocalyptic Raids’ Hellhammer), w którym muzycy poinformowali o rozwiązaniu wcześniejszego projektu i opisali z wielką precyzją nowy, przekonując tym samym że będzie to decyzja słuszna i opłacalna.

Ludzie z Noise Records zostali przekonani i poprosili od razu o nagranie mini albumu, pomimo że nie podpisano jeszcze z Warriorem i Ain’em żadnego dokumentu. Ta nagła presja nie zraziła zespołu i muzycy natychmiast zabrali się za pracę nad pierwszym albumem. ‘Morbid Tales’ gotowy był w kilka miesięcy. Nagrano go z Horstem Müllerem w Berlinie. Muzyka, która się na nim znalazła, nie przypominała niczego co wówczas było znane: intensywny, ciężki, pełen niuansów i eksperymentów metal był radykalnym artystycznym credo, z pewną intencją syntezy odmiennych inspiracji Warriora i Aina. Począwszy od wściekłego riffu otwierającego ‘Into The Crypts Of Rays’, poprzez awangardowy eksperyment w ‘Danse Macabre’, album ‘Morbid Tales’ zwiastował nadejście Celtic Frost, jako zespołu bezkompromisowego i wyjątkowego.

W 1985 roku do Celtic Frost, w roli stałego członka zespołu, dołączył nowojorczyk – Reed St Mark, który zastąpił perkusistę sesyjnego Stephena Priestlya. W takim składzie, trio nagrało EP ‘Emperor’s Return’ w kwietniu 1985 roku, na prośbę Noise Records. Na tej płycie znalazła się pierwsza wersja ‘Circle Of The Tyrants’. Ta EP była solidną dawką czystego fanatyzmu Toma i Martina, który był siłą napędową Celtic Frost.

‘To Mega Therion’ był kolejną płytą Celtic Frost i została nagrana we wrześniu 1985 roku. Na skutek osobistych trudności, Martin nie był wówczas w zespole, więc obowiązki basisty musiały zostać oddane muzykowi sesyjnemu, którym został Dominic Steiner. Nieobecność Martina oznaczała również, że to na Tomie spoczywał cały ciężar kompozycji i pisania tekstów. Mimo tych przeciwności, album był sukcesem. Opatrzona ikoniczną dziś grafiką HR Gigera okładka ‘To Mega Therion’ narzucała swój ciemny majestat, który zawierała również muzyka – wyczuwalny szczególnie w orkiestralnym i bombastycznym utworze ‘Innocence And Wrath’. Dalej czekała na słuchacza prymitywna dzikość naładowanego hook’ami ‘The Usurper’.

Całość ‘To Mega Therion’ to śmiała, mroczna i superciężka porcja muzyki, która była wyrafinowaną ekspresją Celtic Frost , a także ich wrodzonym dążeniem do unikania ograniczeń gatunkowych, a zamiast tego tworzeniem własnej sztuki na swoich warunkach.

Wkrótce Martin Ain powrócił do zespołu i kilka utworów z ‘To Mega Therion’ zostało nagranych ponownie. Zremixował je Harris Johns i wyłoniło się z nich nowe dzieło Celtic Frost: ‘Tragic Serenades’ EP. Te i poprzednie nagrania zespołu spotkały się z pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych, co ośmieliło muzyków do podjęcia jeszcze większego ryzyka i dalszego przesuwania granic ciężkiej muzyki.

Nagrana w Hanoverze na początku 1987 roku płyta ‘Into The Pandemonium’ nie była łatwa do stworzenia. Ambicje eksperymentowania zespołu zderzały się z obawami wytwórni. Ale pomimo przeciwności, zespół obronił swoją wizję artystyczną, czego rezultatem było niezwykle awangardowe dzieło. Eksperymenty tego albumu do dziś szokują i wystawiają na próbę percepcję ciężkiej muzyki oraz tego co oznacza podjęcie artystycznego ryzyka. Tylko Celtic Frost mógł wówczas sobie pozwolić na stworzenie takiego albumu jakim był ‘Into The Pandemonium’. Rozpoczyna go coverem: nowo falowym utworem ‘Mexican Radio’ zespołu Wall Of Voodoo, który natychmiast przechodzi w żałobny i pełen tragedii ‘Mesmerized’.

‘Into The Pandemonium’ było ostatnim albumem tamtej ery Celtic Frost. Był to także koniec tej niesamowitej i kreatywnej ścieżki rozwoju dla zespołu legendy, który stworzyło przecież kilku nastolatków nagrywając ‘The Third Of The Storm’ and ‘Triumph Of Death’ jako Hellhammer. A to, że w zaledwie trzy lata od tamtej EP nagrają ‘Rex Irae’ jest dziś, patrząc z perspektywy czasu, wyczynem niezwykłym.

‘Danse Macabre’ pokazuje radykalność, ambicje i ewolucję Celtic Frost z lat 1984-1987. Ten 7 płytowy box set kolorowych winyli zawiera zremasterowane albumy ‘Morbid Tales’, ‘To Mega Therion’ i ‘Into The Pandemonium’. Znajdują się w nim również specjalnie na tę okazję zremasterowane: EPki: ‘Emperor’s Return’, ‘Tragic Serenades’ i ‘I Won’t Dance’, a także kompilacja ‘The Collectors Celtic Frost’, 7 calowy ‘Visual Aggression’ oraz kaseta z nagraniami z prób w Grave Hill Bunker zespołu. 12 calowa książka ma 40 stron i znaleźć w niej można nigdy niepublikowane zdjęcia z tamtego okresu oraz nowe wywiady, których udzielili: Tom Gabriel Warrior i Reed St Mark. Dodatkowo w box secie znajdzie się nośnik USB w kształcie heptagramu, a na nim wszystkie utwory z albumów oraz utwory bonusowe w mp3. Poza tym: naszywka Danse Macabre, dwustronny plakat i przypinka fan clubu Necromaniac Union. ‘Danse Macabre’ dostępne jest także w postaci 5 CD box setu z 40 stronicową okładką, przypinką i naszywką.

LP BOX SET ZAWIERA

 • Morbid Tales

(1LP red & black galaxy vinyl)

 • To Mega Therion

(1LP gatefold Silver & black swirl vinyl)

 • Into The Pandemonium

(1LP gatefold on orange and beige galaxy vinyl)

 • Emperor’s Return

(ponownie na winylu po raz pierwszy od 37 lat. Green & black galaxy)

 • Tragic Serenades

(12” EP on pink and black swirl vinyl)

 • I Won’t Dance

(12” EP, ponownie na winylu po raz pierwszy od 35 lat. White & black swirl vinyl)

 • The Collector’s Celtic Frost

(12” single, ponownie na winylu po raz pierwszy od 35 lat. Marble vinyl with silk screen print on Side B)

 • Visual Aggression

(7” single z nową grafiką okładkową, grey vinyl)

 • Grave Hill Bunker Rehearsals

(kaseta demo z czterema utworami nagranymi na próbie w 1984 r.)

 • 12” x 12” 40 stronicowa książka z nowymi wywiadami, których udzielili założyciele zespołu: Tom G Warrior i perkusista Reed St Mark. Contains oraz rzadkie i niepublikowane zdjęcia z epoki

 • USB o kształcie heptagramu (zawiera wszytsie utwory z albumów oraz nagrania bonusowe na mp3

 • Dwustronny plakat w rozmiarze A2

 • Przypinka fan clubu ‘Necromaniac Union’

 • Naszywka ‘Danse Macabre’

CD BOX SET ZAWIERA

 • Morbid Tales

(Pełen album, zremasterowany)

 • To Mega Therion

(Pełen album oraz bonusowo utwory z Tragic Serenades EP, zremasterowany)

 • Into The Pandemonium

(Pełen album oraz bonusowo utwory z I Won’t Dance EP, zremasterowany)

 • Emperor’s Return

(Pełen album EP oraz utwory bonusowe)

 • Grave Hill Bunker Rehearsals

(utwory z próby z 1984 roku)

 • 40 stronicowa książka z nowymi wywiadami, których udzielili założyciele zespołu: Tom G Warrior i perkusista Reed St Mark. Contains oraz rzadkie i niepublikowane zdjęcia z epoki

 • Dwustronny plakat
 • Przypinka fan clubu ‘Necromaniac Union’
 • Naszywka ‘Danse Macabre’

Dostępna jest także ściśle limitowana do 1000 sztuk wersja box setu ze świecącymi się ciemnościach winylami – tylko na stronach EMP oraz Nuclear Blast.

Oracle
17033 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Terminy Koncertów

Taake w Progresji

OracleOracle21 października 2014
Newsy

Nowa epka Torture Killer

OracleOracle23 lutego 2012

Skomentuj