Connect with us

Szukaj, a znajdziesz...

Chaos Vault

Wywiady

Szary Wilk: „W dzisiejszych dziwnych czasach lepiej być wilkiem niż ślepą owcą podążającą za trendami…”

O Szarym Wilku zrobiło się swego czasu dość głośno. Nie dziwota to kawał porządnej muzy. Reaper zgodził się na ten króciutki wywiad i opowiedział, gdzie grasują prawdziwe black metalowe wilki. Zapraszam i polecam!

Wojtuś: Witam serdecznie na łamach naszego portalu. Proszę rozsiąść się wygodnie i zaczynamy! Szary wilk opuścił swoje leże dość niedawno. Który z Was wpadł na powołanie tej hordy?

Reaper: Witam w imieniu SZ.W. Ciebie, jak i czytelników waszego portalu. Jest to pierwszy wywiad, który sygnujemy logiem Szary Wilk, tak więc czuj się zaszczycony ha ha!
Odpowiadając na pytanie,
Szary Wilk został powołany do świata żywych z mojej i Piastyra inicjatywy. Zamysł ten kiełkował w mojej głowie, że tak powiem już od lat szczenięcych, gdy coś tam pogrywałem, jednak na długie lata porzuciłem ten fach. Można powiedzieć, że na bazie różnych doświadczeń życiowych nagromadziły się pewne emocje, odczucia, które warto było gdzieś przekazać. Jako że Piastyr od lat tworzył swe dźwięki w domowym zaciszu, zakiełkowała myśl, abyśmy razem spróbowali swoich sił.

W:Skąd właściwie wziął się pomysł, aby nazwać kapelę Szary Wilk? Nie przypierdalam się o to w żadnym wypadku, ale widziałem, że znalazło się paru śmieszków, którzy widzą coś śmiesznego w tym, że polska horda ma rodzimą nazwę.

R: Nazwa ma odzwierciedlać uczucia i emocje, jakie przez nią chcemy przekazać. Wilk to symbol wewnętrznej siły i mocy, którą czerpie z głębi natury. Dawniej często budził strach, był uosobieniem samego diabła, w wielu starożytnych kulturach symbolizował boga wojny. W dzisiejszych dziwnych czasach lepiej być wilkiem niż ślepą owcą podążającą za trendami i dającą się manipulować ze wszystkich stron.

Odnośnie do samej nazwy powiem, że nawet myśleliśmy, żeby ją zmienić, bardziej dostosować do ogólnego stereotypu panującego w „kręgach muzycznych”, ale po przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu, po co i dla kogo? Śmieszkowie, jak to zgrabnie ująłeś, znajdą się wszędzie, w każdej dziedzinie życia, każda nazwa i to, co robisz, mogą się wydawać dla innych śmieszne.

W: Debiutanckie demo Wrota Chaosu zostały nagrane w odmętach puszczy Kurpiowskiej, jak wspominacie okres nagrań? Ciągnie wilka do lasu?

R: Debiutanckie demo to efekt naszej początkowej działalności, samo nagranie materiału poszło dosyć sprawnie, a jako że nie byliśmy zbytnio doświadczeni w tej dziedzinie, wyszło, jak wyszło. Każdy okres działalności kieruje się swoimi prawami i choć dzisiaj inaczej odbieramy ten materiał, niż gdy go nagrywaliśmy, nadal mamy do niego duży sentyment. Podsumowując, od czegoś trzeba zacząć.

W: Nie zauważyłem, żeby Wasz pierwszy materiał odbił się jakimś szerszym echem w podziemiu. (chyba że to ja ślepy i głuchy jestem) Jednak Wrath bombarduje swoimi dźwiękami gdzie się da i wiele osób zaczyna sobie ostrzyć kły na ten materiał. Jesteście zadowoleni z propagandy?

R: Nasze demo nie zrobiło zbytniego szumu w podziemiu, gdyż szczerze powiedziawszy, jest dosyć przeciętne. Miało raczej za zadanie zaznajomienie ludzi z kręgów z naszą nazwą i myślę, że takowe spełniło. Tak jak wspomniałem w poprzedniej odpowiedzi, nasze doświadczenie względem samego tworzenia, jak i nagrywania było bardzo małe, więc i efekt nie mógł być powalający. Przechodząc do drugiej części pytania, ,,Wrath ma już predyspozycje ku temu, czym będzie się charakteryzował Szary Wilk. Na pewno jest znaczny postęp, choć niektóre utwory miały swe zalążki jeszcze w okresie nagrywania demo. Oddźwięk jest niewspółmierny względem demówki. Myślę, że to też bardzo duża zasługa Morgula i jego Putrid Cult.

W: A jak propaganda to i dużo Was na fejsie. Chociaż profilu własnego nie macie. Kwestia czasu, że zaczniecie zbierać lubisie?

R: Obecnie jakoś średnio interesuje nas promowanie Sz.W. poprzez stworzenie profilu na fb, szczerze powiedziawszy, nawet o tym nie rozmawialiśmy. Skupiamy się na innych kwestiach. Nie mamy jednak problemu, z tym że ktoś promuje swoje poczynania poprzez media społecznościowe. Każde działanie ,gdy tylko robi się je z wyczuciem i z głową przynosi pożądany efekt. Nie strasznym też wydaje się dzisiejsze powiedzenie: „nie ma cię na fb = nie istniejesz”

W: 19 lutego już niedługo. Gdybyście to Wy pokrótce mieli przedstawić, czym jest po krotce dla Was Wrath„?

R: Choć sama płyta jest stosunkowo krótka, to utwory na niej zawarte powstawały przez 2,5 roku. Materiał na Wrath jest zlepkiem brzmień w poszukiwaniu własnego ja. To Black Metal osadzony mocno w duchu lat 90 tych ,przesiąknięty aurą ciemności i pogardy dla obłudy, dręczącej ludzkość od wielu lat. To hołd dla dzikiej i nieokiełznanej natury, to wilczy zew niosący się echem po górskich szczytach.

W: Album ukaże się na taśmie, placku, CD i cyfrowo. Niejeden, by się dał pokroić, by zadebiutować na tylu nośnikach. Do którego formatu macie największą słabość?

R: Nie będzie chyba zdziwienia, jak powiemy, że do winyla. Jest to nośnik, który może dawniej miał więcej prestiżu i wydanie materiału na nim miało dużo większy wydźwięk, nie mniej i obecnie bardzo cieszy fakt, iż nasza pierwsza płyta na nim się ukaże. W tym momencie duże podziękowanie dla powracającej z niebytów wytwórni Majestat Nocy Promotion oraz Morgula i jego Putrid Cult!

W: Na współpracę z Morgulem chyba nie narzekacie?

R: Jak byśmy mogli he he. Morgul rozpościera swe macki coraz dalej i coraz prężniej. Obserwując, jak na przestrzeni lat Putrid Cult, z typowo małej podziemnej stajenki rozrasta się w prężnie działającą wytwórnię, cieszy fakt, że jednak można. Na pewno nie przyszło to samo od siebie, więc duże słowa uznania dla Morgula za poświęcanie czasu i często niemałych pieniędzy, aby to wszystko sprawnie działało.

W: Sam jesteś właścicielem labelu „Triumf Prod.” Nie myślałeś, żeby wydać materiały pod własnym szyldem?

R: Właścicielem to raczej za duże słowa, powołałem jakiś czas temu do życia label, który zajmował się promowaniem hord tkwiących w głębokich czeluściach podziemia. Od kilku lat nic jednak nie wydawałem i aktualnie Triumf prod. jest w uśpieniu. Być może kiedyś jeszcze coś wydam, nie wykluczone, że będzie to Szary Wilk.

W: Demko posiadało wokale nagrane w języku ojczystym. Debiut jednak atakuje nas już tylko w języku angielskim (nie wliczając jednego wałka). Skąd taka zmiana?

R: Oczywiście dla ułatwienia naszej światowej kariery haha, żeby czarne dusze ze wszystkich zakątków świata mogły się lepiej wsłuchiwać w nasze wycie! Na demo w wokalach można było usłyszeć naleciałości z polskiej sceny RAC, bo w takim stylu muzycznym obracał się wokalista. Z czasem, w sposób naturalny wokal wyewoluował w stronę blackową. Nie ukrywamy, że język angielski jest wdzięczniejszym narzędziem pracy, ale nie jest powiedziane, że podczas następnych realizacji nie będzie nagrań w języku ojczystym.

W: Okładka Wrath przedstawia wilki rozszarpujące człowieka. Jednak są one przedstawione w humanoidalnej formie. Czyli co? Człowiek człowiekowi wilkiem?

R: Wilki humanoidalne wyewoluowały z okładki dema. Chodziło między innymi o utrzymanie ciągłości w rozpoczętym wtedy temacie wilków. Czy człowiek człowiekowi wilkiem? Pewnie tak, ale dla nas wilk jest symbolem egocentryzmu i indywidualności. To tak, jak z black metalem, chłoniesz go najpełniej w odosobnieniu i ciemności. Odnośnie do samej okładki wielkie słowa uznania dla jej twórcy Roberta Artura von Rittera, bo wykonał maga robotę.

W: Początkowo stanowiliście kwartet. Teraz zostało Was trzech. Planujecie nabyć dodatkowego członka, czy wolicie pozostać jako trio?

R: Po niewielkiej roszadzie obecnie trzon zespołu stanowi trio, Piastyr -mózg Szarego Wilka, Czuły – głos Szarego Wilka i Reaper– szara eminencja. Szukamy odpowiednich ludzi do współpracy.

W: Teraz przed publiką zbytnio nie zagracie, ale planujecie kiedykolwiek zadebiutować na żywo?

R: Nasz debiut na żywo miał już miejsce podczas Nuclear Winter 2018 w rodzimym mieście u boku oldschoolowych thrashersów z Crippling Madness/ pozdrowienia Loki i załoga!/Po kilku miesiącach zagraliśmy na Putrid Metal Madness w Białej Podlaskiej. (A ja żem myślał, że nigdy nie grali. Moja wpadka przepraszam. Przyp. Wojtuś)

W: Garściami czerpiecie z drugiej fali BM, które zespoły stanowiły dla Was największe natchnienie?

R: Każdy z nas słucha różnych kapel, więc ciężko też powiedzieć, które były dla nas największym natchnieniem. Można by wymieniać setki zespołów, które kształtowały nasze gusta muzyczne, ale ograniczymy może tę ilość: Bathory, Mercyful Fate/King Diamond, Dissection, Celtic Frost, stary Samael, Messiah, Sarcofago, WASP, Rainbow, Omen, Azhubham Haani, Thergothon, Strid, Hades, Sodom, Beherit, Barathrum, Kat, Slayer, DIO, Monumentum, Zemial, Hellhammer, Accept, Burzum, stary Satyricon, Gorgoroth, Candlemass, Sargeist, Graveland i dziesiątki innych.

W: Jako że hołdujecie starej szkole. Obstawiam, że Szary Wilk niechętnie zerka na dzisiejszą szkołę grania black metalu?

R: A jaka to jest dzisiejsza szkoła black metalu, bo szczerze powiedziawszy, nie wiem? Jest wiele kapel, których chętnie słuchamy, tylko nie wiem, czy one zaliczają się do tej obecnej szkoły.

W: Kiedy Twoim zdaniem black metal jest prawdziwy? Jak wspominasz dawne czasy w tym TTF?

R: Wtedy, gdy to, co robisz, jest szczere, a poglądy, które przekazujesz poprzez muzykę, idą w parze z twoją postawą życiową. Black Metal to kult ciemności, życie według pewnych zasad, bez których możesz sobie grać muzyczkę, ale nigdy nie będzie to prawdziwy Black Metal. Czasy TTF-u to przeszłość, która już nie wróci. Zbyt wiele już było o tym pisane i mówione. W latach 90 -tych większość z członków TTF-u była bardzo młodymi ludźmi, więc co za tym idzie decyzje i czyny często były bardziej intuicyjne, niż przemyślane. Nie ma co rozgrzebywać przeszłości.

W: Wolałbyś, żeby polskie podziemie dalej wyglądało tak samo, jak w latach 90, czy teraz jest lepiej?

R: Atmosfera i aura towarzysząca lat 90. już nigdy nie wróci. Po pierwsze byliśmy bardzo młodzi i to, co się wtedy działo miało duży wpływ na nas samych, na nasze umysły. Inaczej postrzegało się świat, ale też świat był zupełnie inny. Sam kontakt z ludźmi wyglądał zupełnie inaczej, korespondencja listowna, wymiany i ta cała otoczka z tym związana, to zupełne zaprzeczenie tego, co jest obecnie. Nie przychodziło wszystko tak łatwo, jak teraz, ale za to bardziej smakowało. Dzisiaj jedno kliknięcie i za 3 dni płyta u ciebie. Zobacz, jak to się wszystko zmienia, ta cała sytuacja z covidem, żyjemy obecnie w zupełnie innych czasach. Tak więc myślę, że nie ma sensu gdybać, czy wolałbym, żeby podziemie wyglądało jak w latach 90., bo to jest już niemożliwe. Wracając do pytania, nasze obecne podziemie jest równie silne, nie wiem nawet, czy nie bardziej wartościowe niż wtedy. Na pewno, jeśli chodzi o sam aspekt muzyczny czy też działalność wytwórni, bo z samą otoczką to już różnie bywa. Cieszy fakt, że powstają nowe godne uwagi hordy, a starzy wyjadacze trzymają fason.

W: Myślisz, że w dzisiejszych czasach mogłoby powstać coś równie podobnego do Fullmoon?

R: W dzisiejszych czasach istnieją pewne kręgi, które kultywują idee Black Metalu, kojarzone z latami 90 tymi, ale raczej nie mają one nic wspólnego z Fullmoon. Choć często ich muzyka jest bardzo dobra i mogłaby być szerzej rozpowszechniana, to wydają ją w bardzo małych nakładach, nie szukają na siłę poklasku. Jest trochę takich kapel w Skandynawii czy Niderlandach. Myślę, że to dobry sposób na obecny zalew różnej maści gówna.

W: Udzielacie się w jakiś innych projektach?

R: Na chwilę obecną w żadnych innych projektach nie uczestniczymy.

W: Jak maluje się przyszłość Szarego Wilka?

R: Szykujemy nowy materiał, myślę, że będzie miłym zaskoczeniem dla wielu starych wyjadaczy, jak i młodszych adeptów. Pod koniec roku powinien ujrzeć światło dzienne.

W: Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. To tyle ode mnie. Ostatnie słowo należy do Ciebie!

R: Dzięki za możliwość zaprezentowania Szarego Wilka na łamach waszego portalu.
Na dniach wychodzi nasz album, do dostania w Putrid Cult, wyczekujcie kolejnego ciosu jeszcze w tym roku!
Choćbyś życie swe włożył w wilka wychowanie, szkoda trudu; wilk wilkiem i tak pozostanie.

 

Autor

308 tekstów dla Chaos Vault

Główny ekspert w dziedzinie szkalowania, lubujący się w czarnym metalu oraz wszelakich ambientach i innych wybrykach natury.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chaosbook

Instachaos

Czterech jeźdźców diabła...

Black Knife / Wraith / Unholy Night / GraveRipper „Faster than the Fucking Devil”

chaosvault.com/recenzje/black-knife-wraith-unholy-night-graveripper-faster-than-the-fucking-devil/

#blackknife #wraith #unholynight #graveripper #blackmetal #thrashmetal #speedmetal #punk #black #thrash #speed #metal #review #chaosvault
Czterech jeźdźców diabła... Black Knife / Wraith / Unholy Night / GraveRipper „Faster than the Fucking Devil” chaosvault.com/recenzje/black-knife-wraith-unholy-night-graveripper-faster-than-the-fucking-devil/ #blackknife #wraith #unholynight #graveripper #blackmetal #thrashmetal #speedmetal #punk #black #thrash #speed #metal #review #chaosvault
1 dzień temu
View on Instagram |
1/9
Poniedziałek, kurde...
.
Toughness "The Prophetic Dawn"
.
chaosvault.com/recenzje/toughness-the-prophetic-dawn/

#toughness #morbidangel #demelich #bloodincantation #astraltomb #deathmetal #death #metal
Poniedziałek, kurde... . Toughness "The Prophetic Dawn" . chaosvault.com/recenzje/toughness-the-prophetic-dawn/ #toughness #morbidangel #demelich #bloodincantation #astraltomb #deathmetal #death #metal
2 dni temu
View on Instagram |
2/9
No to mamy mały jubel… Pięcdziesiąte wydanie Newsflesha. Smarować się po jajcach z tego powodu nie będziemy, ale tego litra obalimy… Tymczasem…

chaosvault.com/newsy/newsflesh-39-50-2022

#abhor #inthewoods #palespektre #MordAStigmata #daeva #lucifericon #bunker66 #necrodeath #sarcator #blackmetal #deathmetal #thrashmetal #doommetal #black #death #thrash #doom #metal #newsflesh #chaosvault
No to mamy mały jubel… Pięcdziesiąte wydanie Newsflesha. Smarować się po jajcach z tego powodu nie będziemy, ale tego litra obalimy… Tymczasem… chaosvault.com/newsy/newsflesh-39-50-2022 #abhor #inthewoods #palespektre #MordAStigmata #daeva #lucifericon #bunker66 #necrodeath #sarcator #blackmetal #deathmetal #thrashmetal #doommetal #black #death #thrash #doom #metal #newsflesh #chaosvault
3 dni temu
View on Instagram |
3/9
Kobiety, sex i metal...

Abhor „Sex Sex Sex (Ceremonia Daemonis Antichristi)”

chaosvault.com/recenzje/abhor-sex-sex-sex-ceremonia-daemonis-antichristi/

#abhor #samael #mortuarydrape #deathss #necromantia #blackmetal #black #metal #review #chaosvault
Kobiety, sex i metal... Abhor „Sex Sex Sex (Ceremonia Daemonis Antichristi)” chaosvault.com/recenzje/abhor-sex-sex-sex-ceremonia-daemonis-antichristi/ #abhor #samael #mortuarydrape #deathss #necromantia #blackmetal #black #metal #review #chaosvault
4 dni temu
View on Instagram |
4/9
Dzisiaj klasyka:

Venom „40 Years in Sodom”

chaosvault.com/recenzje/venom-40-years-in-sodom/

#venom #heavy #thrash #speed #nwobhm #black #metal #blackmetal #cronos #venomblackmetal #review #chaosvault
Dzisiaj klasyka:

Venom „40 Years in Sodom”

chaosvault.com/recenzje/venom-40-years-in-sodom/

#venom #heavy #thrash #speed #nwobhm #black #metal #blackmetal #cronos #venomblackmetal #review #chaosvault
Dzisiaj klasyka: Venom „40 Years in Sodom” chaosvault.com/recenzje/venom-40-years-in-sodom/ #venom #heavy #thrash #speed #nwobhm #black #metal #blackmetal #cronos #venomblackmetal #review #chaosvault
5 dni temu
View on Instagram |
5/9
Dnes o semenách grindcore

Thorwald "Diablov tanec"

chaosvault.com/recenzje/thorwald-diablov-tanec/

#thorwald #deathmetal #grindcore #death #metal #grind #core #review #chaosvault
Dnes o semenách grindcore Thorwald "Diablov tanec" chaosvault.com/recenzje/thorwald-diablov-tanec/ #thorwald #deathmetal #grindcore #death #metal #grind #core #review #chaosvault
6 dni temu
View on Instagram |
6/9
Dziś relacja z koncertu Cień, Angrrsth, Dargor w Krośnie

chaosvault.com/relacje/cien-angrrsth-dargor-krosno-rock-klub-iron-24-09-2022/

#cień #angrrsth #dargor #blackmetal #polishblackmetal #black #metal #live #review #chaosvault
Dziś relacja z koncertu Cień, Angrrsth, Dargor w Krośnie chaosvault.com/relacje/cien-angrrsth-dargor-krosno-rock-klub-iron-24-09-2022/ #cień #angrrsth #dargor #blackmetal #polishblackmetal #black #metal #live #review #chaosvault
7 dni temu
View on Instagram |
7/9
Trembling Void „The Burning Question”

chaosvault.com/recenzje/trembling-void-the-burning-question/

#tremblingvoid #blackmetal #rawblackmetal #atmosphericblackmetal #canadianblackmetal #raw #atmospheric #black #metal #review #chaosvault
Trembling Void „The Burning Question” chaosvault.com/recenzje/trembling-void-the-burning-question/ #tremblingvoid #blackmetal #rawblackmetal #atmosphericblackmetal #canadianblackmetal #raw #atmospheric #black #metal #review #chaosvault
1 tydzień temu
View on Instagram |
8/9
Nowy tydzień, nowe numery

Trinitas "Total Heresy"

chaosvault.com/recenzje/trinitas-total-heresy/

#bewitched #ancientwisdom #bathory #tormentor #celticfrost #blackmetal #thrashmetal #black #thrash #metal
Nowy tydzień, nowe numery Trinitas "Total Heresy" chaosvault.com/recenzje/trinitas-total-heresy/ #bewitched #ancientwisdom #bathory #tormentor #celticfrost #blackmetal #thrashmetal #black #thrash #metal
1 tydzień temu
View on Instagram |
9/9

Powiedzieli...

Polecamy jeszcze

A-E

Wydawca: Nuclear Blast Records Nie ma czego słvchać. Chvjnia. Ocena:  Twoja $tara/10 1. Post-God Nirvana 2. Malaria Vvlgata 3. The Deathless Sun 4. Ov...

Newsy

W wieku 48 lat zmarł Jacek Szczepański vel Venom – założyciel black metalowego Xantotol. Nie została podana przyczyna śmierci. Jakby ktoś chciał udać się...

A-E

Wydawca: Iron Bonehead Productions Twórczość Abhor nie jest mi jakoś wybitnie znana, bo kapela wydała sporo już krążków i pomniejszych materiałów. Wiedziałem, że istnieją,...

Relacje

O panie, nie dość, że od bardzo dawna nie byłem na koncercie – bo ostatnio był to black metalowy spęd w Krakowie, to tak...