Xaosis „Szare Wzgórza i Czarne Domy”

Wydawca: Eastside Records

Wczoraj miałem za sobą naprawdę wkurwiająco-demotywujący do wszystkich działań dzień. Dziś jest nie lepiej. Nadeszła więc chyba pora, by opisać Xaosis – kolejny zespół z płodnego Lublina.

Skąd taki początek? A no bo już po tytule „Szare Wzgórza i Czarne Domy” można się domyśleć, że nie będzie to skoczny black metal, ale raczej taki pod upijanie się na smutno. Nie jest to klasycznie depresyjny album, jednak zawarto w tych osiemdziesięciu minutach na tyle dużo melancholii, beznadziei (to nie o muzyce bynajmniej), desperacji i pijackich majaków, że wystarczy, by utwierdzić kogoś w złym nastroju. Wiecie, w dni gdy brazylijski serial już nie cieszy jak kiedyś i macie nadzieję, że jakiś komar sprzedał Wam adidasa. Choć skłamię, jeśli powiem, że cała płyta jest taka, bo mamy też trochę elementów quasi-folkowych („W oczy szron”), no i oczywiście klasycznego black metalu. Choć przeważająca część „Szarych Wzgórz i Czarnych Domów” utrzymana jest w umiarkowanych tempach, no i jednak cały czas w uszach pobrzmiewa mi mniej lub bardziej smutna, przybita nuta. Na ten przykład, żeby nie być gołosłownym, aktualnie pobrzmiewa mi w słuchawkach „Zejście” i sam mam ochotę na zejście przy tych dźwiękach. Zwłaszcza, że Xaos tak mnie zachęca tekstami w języku polskim, że wstyd się oprzeć. Chuj, zrobię coś nieuniknionego i zostanę lokatorem „Czarnego Domu Bez Okien”, bo to on aktualnie sączy się w moje uszy. Krążek Xaosis może wydać się monotonny zapewne dla co poniektórych, ale podejrzewam, że nie rozumieją oni zbyt tej muzyki. Ja sam nie wiem, czy ja ją rozumiem. Ale mi się podoba.

Radzę więc Wam, ilekroć będziecie się czuć niepotrzebni nikomu i niczemu, poczujecie, że wpadacie w okowy depresji i nie nadajecie się do niczego, posłuchajcie „Szare Wzgórza i Czarne Domy” – ten krążek utwierdzi Was w tym przekonaniu.

Ocena: 8/10

Tracklist:

Dysk 1:

o1. Wejsćie

02. Maligna Na Dnie Szklanki

03. Na Szaro

04. Miejsca

05. W Oczy Szron

06. Sen

07. Śmierć

Dysk 2:

08. Przejście

09. Moli Ścierwo i Prusaki

10. Zejście

11. Czarny Dom Bez Okien

12. Zaropiałe Bagno

13. Non Divina Aurora

14. Dytyramb Szatański

15. She Lost Control

Autor

11762 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *