Voivod „The Wake”

Wydawca: Century Media Records

Halo, budzimy się. Odpalamy płytę i jesteśmy na innej planecie. Tu nic nie jest proste, za to wszystko jest pokręcone. To planeta Voivod.

Oto przed nami wyłania się „The Wake”, czyli najnowsza propozycja Kanadyjczyków, w której zasłuchuję się od jakiegoś czasu. Dokładnie tak – zasłuchuję się! Ja, który z thrashu to zawsze ten prymitywny, zły i brzydki. Nie wiem jak oni to robią, że album, na którym dostajemy zyliony riffów tak doskonale wpada w ucho i tak po prawdzie każdy kolejny wydaje się oczywisty. Na zasadzie: no przecież, że w „Always Moving” po rozmytym wstępie musi (podkreślam, musi!) wejść szorstkie riffowanie – przecież to logiczne, niemal matematyczne. Logicznym jest, że „The End of Dormancy” musi być ponure i mroczne. Naturalną koleją rzeczy wydaje się w przypadku „Orb Confusion” to niespokojne tempo, nerwowe i pulsujące. Jak wiecie, ja nie przepadam za muzyką, którą można by zmierzyć i ubrać we wzory, ale Voivod zawsze tak mi się kojarzył. Raz łykałem ich lepiej, raz gorzej, ale od jakiegoś czasu te ich ostatnie propozycje robią mi bardzo dobrze na uszkach. Są to dziwne dźwięki, to już dość dawno przestało być typowym thrash metalem i ich własny styl jest niezaprzeczalnym faktem. To jest ten rodzaj progresji, który akurat do mnie przemawia (a raczej jestem głuchy na progresywne przemowy w ogóle, hehe). Czaicie, że ten album trwa godzinę niemal? Ja zazwyczaj mam problem z krążkami o takiej długości, w przypadku Voivod nie jest to najmniejszy problem.

Godzinna pigułka, która teleportuje Was w odległe rejony kosmosu. I nie będzie się Wam wcale spieszyło do statku – matki.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Obsolete Beings
2. The End of Dormancy
3. Orb Confusion
4. Iconspiracy
5. Spherical Perspective
6. Event Horizon
7. Always Moving
8. Sonic Mycelium
Autor

11759 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *