VI „De Praestigiis Angelorum”

VI De Praestigiis AngelorumWydawca: Agonia Records

Dziś pochylam się nad kapelą o minimalistycznej nazwie VI, ponieważ wydali oni pod patronatem Agonii bardzo dobry debiut „De Praestigiis Angelorum”. Muzycy tworzący tę kapelę to członkowie bardzo znanego w pewnych kręgach Aosoth, więc niepojętym jest dla mnie fakt, że ich debiutanckie EP oraz split z macierzystą kapelą przeszły zupełnie bez echa.

Ale teraz Agonia wzięła się za promocję i myślę, że będzie lepiej. A jest, co promować, bo materiał zatytułowany „De Praestigiis Angelorum” to jest kawałek naprawdę ciekawego black metalu. Co do podobieństw między Aosoth a VI. Nie mogę postawić tu znaku równości. VI generuje muzykę, według mnie, bardziej przyswajalną. Aosoth bardziej „miesza” w black metalu, a w przypadku VI jest tu trochę więcej miejsca na tradycyjne przytupy i obertasy ku chwale rogatego. Dzięki temu muzyka jest odbierana bardziej bezpośrednio. Są tu też oczywiście mniej lub bardziej abstrakcyjne kombinacje, ale nie ma tego tak wiele, jak w rodzimej kapeli. Słucha się tego materiału doskonale i z czystym sumieniem mogę polecić zakup każdemu, kto lubuje się w twórczości Aosoth. Choć nachodzi mnie pewne refleksja. Nie do końca rozumiem, w jakim celu powołano do życia VI i czemu to miało służyć. Muzyka tych dwóch kapel ma mnóstwo wspólnych punktów i równie dobrze można było nagrać „De Praestigiis Angelorum” pod szyldem Aosoth a komentarze do tego wydawnictwa wyglądałyby pewnie następująco „Muzyka Aosoth zrobiła delikatny skłon (bo na pewno nie ukłon) w stronę klasycznie brzmiącego black metalu”. Czy coś w tym stylu.

Jednak podkreślę to po raz kolejny. Muzyka tych dwóch kapel jest bardzo podobna (ale nie identyczna) i podpasuje ludziom, którzy lubią styl Aosoth i odpowiada im ich wizja black metalu. Ja jestem wśród fanów, więc ocena wysoka.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Et in pulverem mortis deduxisti me  
2. Par le jugement causé par ses poisons  
3. La terre ne cessera de se consumer  
4. Regarde tes cadavres car il ne te permettra pas qu’on les enterre  
5. Une place parmi les morts  
6. Voilà l’homme qui ne te prenait pas comme Seigneur  
7. Il est trop tard pour rendre gloire. Ainsi la lumière sera changée en ombre de la mort  
8. Plus aucun membre ne sera rendu

 

Autor

844 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *