Vemod „Venter på stormene”

Vemod  Venter på stormeneWydawca: Terratur Possessions

Objawił mi się ten materiał dość niespodziewanie, kiedy przypadkiem natrafiłem na bandcamp Vemod, na którym można było odsłuchać w całość „Venter på stormene” i pomyślałem: „muszę go mieć” hehe.

I w końcu mam, leży na półce przepięknie wydana kaseta z tymi wielce intrygującymi dźwiękami. Materiał to niemłody, bo nagrywany był w latach 2008 – 2011 a wydany został dopiero w zeszłym roku. Jednak to może dzięki temu brzmi tak ciekawie… Opisując ten album przychodzi mi do głowy określenie atmosferyczny Black Metal. Myślę, że tymi słowami najlepiej opisać te cztery utwory znajdujące się na „Venter på stormene”. Mozolne, hipnotyczne dźwięki, powtarzające się jak mantra motywy to siła tego materiału. Ostatni numer: „Å stige blant stjerner” to właśnie taki hipnotyczny majstersztyk. Definicja tego, co na debiucie Vemod znajdziemy. Wszystko dzieje się powoli, jednostajnie i wciąga jak wir. Świetna kompozycja, doskonałe zwieńczenie płyty i naprawdę zajebisty klimat. Minimalizm w tym numerze to największa siła. Zawsze podziwiałem kapele, które potrafią tworzyć dzieła za pomocą prostych środków wyrazu. Jak już jedziemy po kawałkach to warto też zwrócić uwagę na trzeci numer „Altets, tempel”, który jest wyłącznie instrumentalny. Nie ma on z Black Metalem nic wspólnego i stanowi przerywnik pomiędzy częściami tego materiału (u mnie rozpoczyna on stronę B kasety wiec pewnie stąd to wrażenie). Co ciekawe przerywnik ten trwa ponad dwanaście minut… Ale mi to nie przeszkadza. Numer ten stanowi integralną część materiału i jako całość sprawia, że płyta brzmi jeszcze lepiej.

Jeśli o mnie chodzi to mimo ze „Venter på stormene” było wydane w zeszłym roku to dla mnie jest to jedno z ciekawszych odkryć tego roku.

Ocena: 9/10

1. Venter på stormene
2. Ikledd evighetens kappe
3. Altets tempel
4. Å stige blant stjerner
Autor

845 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *