Vastum „Orificial Purge”

Wydawca: 20 Buck Spin Records

Vastum to jedna z tych kapel, co to sobie pomilczy, ale jak przyjebie to jak nalot dywanowy na Drezno – nie ma kamienia na kamieniu. I dlatego z przyjemnością zasłuchuję się w ich najnowszej propozycji, czyli „Orificial Purge”.

Kalifornijczycy zwlekali cztery lata z następcą „Hole Below”, ale gdy już się ukazał to tylko potwierdził klasę tego zespołu. Pragnę zaznaczyć to już na wstępie, żeby teraz do woli móc się rozpływać nad mocą tego albumu. Strasznie mi bowiem odpowiada ten ich ciężki i gęsty death metal – miazmaty śmierci biją w nozdrza już od samego startu. Zespół z San Fransisco nie zamyka się w jednej formule, zakładając „chuj, będziemy napierdalać jak Szwedzi” czy „kurwa, grajmy pod Morbid Angel, zarobimy od groma hajsu”. Nie. Mieszają mocno te wpływy, czerpiąc skąd się da, dzięki temu konglomerat dźwięków zaklęty na „Orificial Purge” jest tak intensywny, złożony, a równocześnie nie przytłacza, nie nudzi, nie jest przekombinowany. Podoba mi się też bardzo brzmienie tego albumu. Nie postawili na totalne gruzowisko, tak że aż w zębach chrzęści – mimo to jest tu cholernie ciężko. Produkcja jest dość mocno zbasowana, brzmienie nabiera głębokości porównywalnej do Rowu Mariańskiego, więc słuchacz może mieć wrażenie, że te dźwięki po prostu go wciągają, wypełniają płuca i żołądek czarną mazią, aż do przekroczenia progu tolerancji mózgu na takie niedotlenienie. Vastum Was pokonuje, a Wy opadacie na dno, tam gdzie Wasze miejsce.

Kolejny wspaniały krążek w dyskografii tego zespołu. Kolejny świetny album w 2019 roku z gatunku death metalu. Dzięki nim, my – recenzenci – naprawdę mamy łatwiej.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Dispossessed in Rapture (First Wound)
2. I on the Knife (Second Wound)
3. Abscess Inside Us
4. Orificial Purge
5. Reveries in Autophagia
6. His Sapphic Longing
Autor

11984 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *