Vastum „Hole Below”

Vastum  Hole BelowWydawca: 20 Buck Spin Records

Wedle legendy to trzeci pełnowymiarowy krążek potwierdza klasę zespołu – i jak w każdej legendzie, tak i w tej jest ziarno prawdy. Przynajmniej jeśli pod lupę, niczym gąsienicę na słońcu, weźmiemy najnowsze wydawnictwo Vastum.

Amerykanie bowiem niedawno wydali właśnie swój krążek numer trzy – i po poprzednich dwóch bardzo dobrych materiałach dostaliśmy kolejny bardzo dobry. Albo nawet zajebisty. Osobiście przychylam się ku tej drugiej opcji, a wiem, że nie jestem odosobniony w tym poglądzie. Bo na pewno jest więcej maniaków, chwalących sobie ten death metal – ponury, zbasowany, gdzie bezlitosne riffy wyciskają z Was ostatnie życiodajne soki, a głęboki growl zasysa słuchacza w lepką pustkę (tak, pustka jest lepka, na pewno). W pewnym sensie Vastum można postawić obok kapel a’la Grave Miasma, Ectovoid, Sonne Adam czy im podobnych – wszystkie one tworzą podobnie mroczny death metal, gdzie brutalność przeplata się z atmosferą. Ostatecznie – brzmi to wybornie, słuchacz nie ma wyjście, musi stawić czoła ścianie śmiertelnego death metalu i albo da się mu pochłonąć albo… albo po prostu jest przygłuchy lub nie potrafi docenić kunsztu, z jakim Vastum wyrzeźbiło „Hole Below”. A to błąd, bo jest to niemal namacalne – golem ulepiony z tej muzyki żyje własnym życiem, nie zna litości i tylko czeka, ażeby zrobić wam olbrzymią krzywdę.

Oj, mocna ta trójeczka. Trudno mi określić, czy lepsza czy gorsza niż poprzednia – na pewno warta wielu godzin przeznaczonych na obcowanie z twórczością Vastum. Ale nie widzę (ani nie słyszę) przeszkód, więc odpalam „Hole Below” raz jeszcze.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Sodomistic Malevolence
2. Amniosis
3. In Sickness and in Death
4. Intrusions
5. Hole Below (A Dream of Ritual Abuse)
6. Empty Breast
Autor

11764 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *