Ufomammut „Oro: Opus Primum”

Wydawca: Neurot Recordings

Ufomammut to dość oryginalna nazwa i zapewne nie jednemu z was obiła się już kiedyś o uszy. Podobnie i mnie. Niejednokrotnie napotykałem na tą nazwę i niejednokrotnie była ona wymawiana lub wypisywana wręcz złotymi literami, ale wychodziłem z założenia ze jeszcze kiedyś czas przyjdzie na ten zespół i na zapoznanie się z jego twórczością.

I oto nadszedł ten czas. Dorobek muzyczny tej kapeli jest dość pokaźny ale dziś obiektem moich zainteresowań jest najnowszy krążek zatytułowany „Oro : Opus Primum”. Tytułem wstępu napiszę, że Ufomammut to trzyosobowa ekipa, która nie boi się podążać własną drogą, nie zważa na to, co akurat jest mainstreamowe (w metalu też jest coś takiego hehe) i zasadniczo ma gdzieś wszelkie szufladki. Ja takie podejście popieram przy każdej okazji, a w tym konkretnym przypadku popieram je jeszcze intensywniej, bo siódmy już krążek Włochów to uczta zarówno dla ciała jak i dla ducha. Nie jest to płyta, którą spokojnie puścicie sobie w samochodzie, raczej ciężko przy tym jeść kolacje z dziewczyną czy choćby wyprowadzać psa na spacer. Ta muzyka wymaga skupienia, koncentracji i przede wszystkim czasu… Nie jest to płyta, którą poznamy po kilku przesłuchaniach, a według mnie nawet i kilkanaście nie wystarczy, aby odkryć jej wszystkie walory. Muzyka ta bowiem przenosi nas w świat tak oderwany od realności, tak odmienny, że wręcz niemożliwy do ogarnięcia rozumem. Jesteśmy unoszeni na fali potężnych dźwięków, kołyszących nas wolno, silniejszych, intensywniejszych z każdą minutą. Dźwięki przejmują władzę nad naszym ciałem, przez co człowiek zupełnie odrywa się od wszystkiego, co go otacza. Ta Stoner/Doomowa lawina dźwięków rozjebie wam mózgi.

Według mnie nie jest to, co prawda ich najlepsze dzieło, ale krążek na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji posmakować przysmaków serwowanych przez tych jegomości to zachęcam. Uprzedzam jednak: zarezerwujcie na tą płytę sporo czasu.

Ocena 9/10

Tracklist:

1. Empireum
2. Aureum
3. Infearnatural
4. Magickon
5. Midomine
Autor

669 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *