Totenmesse „To”

Wydawca: Pagan Records

Totenmesse już zostało obwołane polska super grupą black metalową. Nie wiem gdzie to przeczytałem, ale utkwiło mi to w głowie jak drzazga pod napletkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że grają tam znane persony.

Warto wymienić, że za wokale odpowiada Stawrogin, a perkusją zajmuje się Priest. Resztę składu stanowią muzycy znani choćby z Hell United, który to twór, zanim opuścił ten ziemski padół, pozostawił po sobie kilka zacnych materiałów. Ci panowie postanowili połączyć swe siły i powołać do życia Totenmesse. Owocem tej kolaboracji jest pierwsza płyta zatytułowana „To”. Nie może być tu mowy o radykalnej zmianie zainteresowań muzycznych członków zespołu, więc mamy tu do czynienia z black metalem. Jednak, jak to na polskiej scenie BM bywa: nie może być prosto i jednoznacznie. Tu mamy black metal bardzo zbliżony do swojej klasycznej formy. Żeby napisać to najprościej jak to możliwe: więcej jest napierdalania. Ale oczywiście mnóstwo jest momentów, kiedy to wszytko zwalnia, staje się bardzo melodyjne czy wręcz melancholijne. Robotę robią tu wokale Stawrogina, który na ten moment jest jednym z bardziej wszechstronnych wokalistów na naszej rodzimej scenie black metalowej. Warto tu przywołać numer „Istne gówno dusza cuchnie” gdzie mamy nie tylko zajebiste gardłowe wycia, ale i naprawdę świetne czyste deklamacje. Zresztą „Istne gówno dusza cuchnie” to według mnie jeden z najlepszych numerów na płycie. Intryguje mnie też „Zamarzło”. Numer strasznie niejednoznaczny, wielowymiarowy i rozwojowy. Kompletna inna bajka jest z coverem „21st Century Schizoid Man”. Zdaje się tu kompletnie nie pasować, a stanowi coś w rodzaju pomostu między pierwszą i drugą częścią płyty. W tej drugiej części mamy chyba jeszcze więcej black metalu inspirowanego skandynawską szkoła rzemiosła, zagranego oczywiście w polskim stylu. Tu warto wymienić „Kaiser Tot” czy „Cienie wzbijane palcami”, jako przykłady znakomitych kompozycji.

Przyznam szczerze, że ja jestem poruszony debiutem Totenmesse. Bardzo ciekawa płyta od nietuzinkowych muzyków. Zdecydowanie warto dorzucić „To” do grona płyt do sprawdzania. I to zakupienia.

Ocena 9/10

Tracklist:

1. Pusty dzwon
2. Istne gówno dusza cuchnie
3. Zamarzło
4. 21st Century Schizoid Man (King Crimson cover)
5. Kaiser Tot
6. Łuna
7. Cienie wzbijane palcami
8. To
Autor

808 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *