Tomb Mold „Planetary Clairvoyance”

Wydawca: 20 Buck Spin Records

Tomb Mold to zespół, który obserwuję w zasadzie od samego początku i niezmiernie mnie cieszy to co widzę, a może nawet raczej to co słyszę. Dobrze jest bowiem wiedzieć, że są zespoły, które nie powstały po to, by wydać jedno czy dwa dema i się rozpaść w cholerę.

W przypadku Kanadyjczyków, jest tak jak u Szczerego – z raz obranej drogi nie zawracają w tył. „Planetary Clairvoyance” to pokaz brutalności, ale równocześnie i finezji bowiem przerzucać gruz z polotem również trzeba potrafić. Przez niemalże czterdzieści minut dostajemy ciężki, bulgotliwy metal śmierci, jakiego nie powstydziłaby się wypluć fińska scena trzydzieści lat temu. Na tyle charakterystycznie, że czasem zdarza mi się o nich powiedzieć „ta kapela z Finlandii”. Tak było, nie zmyślam. W zasadzie „Planetary Clairvoyance” nie różni się od poprzedniego albumu, w niczym mu nie ustępuje. Z drugiej strony – nie rozwija też żadnych pomysłów, ale tak naprawdę, czy w tej muzyce konieczny jest jakiś progres? Jeden rabin powie tak, drugi powie nie. Jak dla mnie, rozwój w tym przypadku to nie jest coś, czego oczekuję po zespołach pokroju Tomb Mold. Wystarczą mi growle pochodzące jakby z wnętrza ziemi, dudniąca perkusja i mielące wszystko gitary, oczywiście rozpisane z głową. U twórców „Planetary Clairvoyance” wszystko to zostało wcielone w życie, czego efektem jest ta death metalowa uczta.

Zasłuchuję się więc w trzeciej płycie Kanadyjczyków i mam z tym bardzo dobrze. Na jesień wbijają do Polski i już kombinuję jak to zrobić, żeby ich zobaczyć na żywo.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Beg for Life
2. Planetary Clairvoyance (They Grow Inside Pt 2)
3. Phosphorene Ultimate
4. Infinite Resurrection
5. Accelerative Phenomenae
6. Cerulean Salvation
7. Heat Death
Autor

11357 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *