Thornium „Fides Luciferius”

Wydawca: Soulseller Records

Thornium. Nic mi ta nazwa nie mówiła, dopóki ich najnowszy krążek nie zawitał pewnej środy (a może czwartku) do mojej mhrocznej skrzynki na listy. Chciałem ją sprezentować Efowi (płytkę, nie skrzynkę), ale odparł, że okładka mu się nie podoba.

No bo fakt, tacy zasrani oldskulowcy jak my w Chaos Vault nie lubimy cyfrowych okładek. A na „Fides Luciferius” mamy skrzyżowanie gallus gallus, capra aegagrus i golus babae. Czyli odpowiednio – kury, kozła i gołej baby. Skoro takie zwierze nie istnieje, wiadomo, że stworzył je kompjuter. Przypatrując się z zaciekawieniem okładce włożyłem więc trzeci krążek Szwedów w odtwarzacz, a uszom mym ukazał się – nie zgadniecie – black metal. Z tym, że akurat odmiana prezentowana przez Thornium charakteryzuje się dość nowoczesnym podejściem do tej kwestii. Więc współgra z okładką. Brzmienie – bardzo czyste, wszystko słyszalne, przez to niestety jak dla mnie zbyt syntetyczne i nienaturalne jak fasolka GMO. Zaś same kompozycje jeszcze jakoś się bronią. Słychać, że Thornium opierając się na patentach dzisiejszego Dark Funeral czy innych szwedzkich kapel próbuje znaleźć receptę na własną muzykę, dlatego też nie omieszka inkorporować fragmentów kojarzących się z graniem pod Dimmu Borgir dla urozmaicenia. Sporo tu kroczących – marszowych fragmentów jak w „Pacta conventa daemoniorum”, trochę mroczniejszych również – tu trzeba zwrócić uwagę na utwór tytułowy. Ale i pogalopować Szwedzi umieją. Nie wypada im to źle, bo ich kompozycje chwilami są bardzo interesujące, jednak na dłuższą metę nużą bo „Fides Luciferius” trwa prawie godzinę, a brzmienie zaczyna denerwować i człowiek tęskni za odrobiną brudu, z nadzieję spoglądając za paznokcie, że może tam choć trochę… ale nie… tam też nie ma… niech to szlag!

No cóż, Thornium ciała nie dało, choć jak zaznaczyłem, niekoniecznie to mam na myśli mówiąc „black metal”. Niemniej jednak przy dobrej promocji kapela może ruszyć w końcu z miejsca.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Mother of abominations
2. Archetype of death
3. Son of the dragon
4. Qliphothic raptures
5. Pacta conventa daemoniorum
6. Fides Luciferius
7. The void of choronzon
8. I am perfection
9. Virgin destroyer redeemer
10. I am a god
Autor

12128 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *