The Wounded Kings “The Shadow Over Atlantis”

Wydawca: I Hate Records

Bywają takie wytwórnie, które specjalizują się w jednym gatunku, a nie wydają wszystkiego jak leci. Ale jak już coś wydadzą, to zazwyczaj można być pewnym, że dana płyta na długo zagości w odtwarzaczu. Tak jak w przypadku szwedzkiej I Hate Records.

Z kolei przykładem takiej płyty może być „The Shadow Over Atlantis” brytyjskich doom metalowców z The Wounded Kings. Sześć rozciągniętych w czasie kawałków, jakie znalazły się na ich drugim krążku, systematycznie ląduje w kieszeni mojego odtwarzacza. Zdaję sobie jednak sprawę, że mogę być wyjątkiem, bo krążek ten jest jednym wielkim ładunkiem ociężałych, pełzających riffów. No a dzisiaj młodzież to raczej lubi szybciej i skoczniej. Nie jest to więc lekka muzyka na plażę, piknik czy imprezę. Gitary mają tutaj potworne „doły”, jeśli ktoś ma gorsze głośniki, to będzie mu niechybnie brzęczeć i buczeć, hehe. ale zapuśćcie sobie The Wounded Kings wieczorną porą, gdy słońce leniwie chowa się za horyzont – efekt murowany. Jak zza mgły wydobywa się majaczący wokal, zapętlające się z wolna gitary robią się coraz cięższe i cięższe… prawie jak Wasze powieki. Tak, przy „The Shadow Over Atlantis” można odpłynąć, może i zasnąć, ale w tym przypadku nie jest to ujma. „Oniryczne” – takie to trudne słówko ostatnio poznałem i w końcu mam szansę je wykorzystać, hehehe. Bo doskonale oddaje ono atmosferę oplatającą muzykę Brytyjczyków. Numery „ciągną się” również w dobrym znaczeniu – no nic nie poradzę, że akurat ten zwrot ma negatywne zabarwienie w naszym języku. Zwłaszcza, że brak pomiędzy poszczególnymi kawałkami jakichkolwiek przerw, płynnie przechodzą jeden w drugi, sprawiając. Po prostu im dłużej słuchając The Wounded Kings tym głębiej schodzicie w jakieś dziwne stany między snem, jawą i urojeniem.

Wydaje mi się, że propozycja The Wounded Kings przemówi tylko do fanów doom metlu. Niemniej jednak, jeśli ktoś podda się atmosferze „The Shadow Over Atlantis”, ta wciągnie go po uszy.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. The Swirling Mist
2. Baptism of Atlantis
3. Into the Ocean’s Abyss
4. The Sons of Belial
5. Deathless Echo
6. Invocation of the Ancients
Autor

12497 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *