Temple of Baal „Mysterium”

Cover-MysteriumWydawca: Agonia Records

Mój ostatni kontakt z  płytą Temple of Baal miał miejsce sześć lat temu, kiedy to recenzowałem „Lightslaying Rituals”. O ile kojarzę, wystawiłem wówczas Francuzom przyzwoitą notę, jednak nie wracałem często do tego albumu, może kilkukrotnie przez te wszystkie lata. To znak, że chyba jednak nota była ździebko zawyżona.

Dlatego też do „Mysterium” podszedłem z dystansem i chyba dobrze zrobiłem. Album, który na pierwszy odsłuch wydał mi się interesujący wraz ze zwiększającą się liczbą sesji tracił na atrakcyjności. Black/death metal zawarty na piątym już albumie tego zespołu robi się coraz dłuższy, coraz bardziej nużący i coraz mniej ciekawy. Niby album na pierwszy rzut oka wygląda na złożony, ale w rzeczywistości – albo napierdalają, albo zwalniają i wiele po tym nie zostaje w głowie. Jest też obowiązkowe, popularne jakieś quasi rytualne interludium w połowie płyty, a potem znów – szybciej, wolniej, niby agresywnie, a melodyjnie. A tak naprawdę to po wielokrotnej sesji z „Mysterium” nie pozostaje mi nic w pamięci, ani kawałek tej płyty, ani jeden riff. Z uwagi na rozbudowane czasowo kompozycje czekanie na koniec tego krążka ciągnie się jak ostatnia godzina w pracy przed weekendem. Nie przeczę, że ten album może się komuś podobać, jednak naprawdę nie mam pojęcia komu – mnie nudzi cholernie, nie robi na mnie wrażenia ciężar, nie czuję smolistej atmosfery, zbyt czysta produkcja wyprała też te kompozycje z undergroundowego sznytu. Po prostu dochodzę do wniosku, że Temple of Baal nagrało album nijaki. Ni to dobry, ni to zły, który będzie miał pewnie tyle samo obrońców co adwersarzy, a zapewne najliczniejszą grupą będą osoby, które po wysłuchaniu wzruszą ramionami i powiedzą „nic nie pamiętam”. 

Nie mogę Wam polecić tego albumu, bo moim zdaniem w tym roku ukazało się o wiele więcej wartościowszych pozycji. Krążek przeciętny. 

Ocena: 6/10

Tracklist:

1. Lord of Knowledge and Death
2. Magna Gloria Tua
3. Divine Scythe
4. Hosanna
5. Dictum Ignis  
6. Black Redeeming Flame
7. Holy Art Thou
8. All in Your Name

 

Autor

12176 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *