Svartidauði “Revelations of the Red Sword”

Wydawca: Ván Records

Svartidauði wypuszcza nowy album. Bardzo mnie ucieszyła ta informacja i od razu zabrałem się do przesłuchania „Revelations of the Red Sword”.

Od początku miałem też mieszanie uczucia. Mam je zresztą i w tym momencie, a już kilka, czy nawet kilkanaście odsłuchów nowej płyty mam za sobą. Był taki czas (a może on trwa nadal), w którym wrzucano wszystkie black metalowe kapele z Islandii do jednego worka. Wszyscy tam grają black metal „po mgłowemu”, noszą skóry, kaptury i szmaty na ryjach. To stwierdzanie nie mijało się jakoś bardzo z rzeczywistością. Dla mnie jednak granie black metalu „po mgłowemu” to żaden zarzut, a wręcz powód do sprawdzania kapeli. Wydaje mi się, że mogło tak być, iż do ekipy Svartidauði jakoś dotarły te oskarżenia i goście postanowili coś z tym zrobić. Tym czymś jest próba modyfikacji muzyki. Szkielet tego grania pozostał ten sam. Dalej są to proste black metalowe riffy, zmieniła się jednak otoczka. W ten transowo-hipnotyczny charakter utworu powplatane zostały motywy i riffy nie do końca pasujące do całości. Cześć takich motywów potrafi pozytywnie zaskoczyć, a część wywołuje moje lekkie niezrozumienie. Wydają się one albo nie pasować, albo być upchane na siłę. Dlatego mam mieszane uczucia, co do tej płyty. Z jednej strony cieszy mnie, że goście kombinują i nie nagrywają kolejnego klona tej samej muzyki. Svartidauði chce się w jakiś sposób wyróżnić i im to zasadniczo wychodzi. Nie jestem jednak pewien czy na dobre. Dlatego numery, które mi tu leża najlepiej, to kawałki najbardziej zbliżone do tego, co grali wcześniej. „Wolves of a Red Sun” i „Aureum Lux” to właśnie takie numery. W każdym z pozostałych mi coś zgrzyta.

Dlatego ocena będzie umiarkowana, niemniej jednak warto zaznaczyć, że chłopaki kombinują i może na następnych płytach wyjdzie im to trochę lepiej.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Sol Ascending
2. Burning Worlds of Excrement
3. The Howling Cynocephali
4. Wolves of a Red Sun
5. Reveries of Conflagration
6. Aureum Lux
Autor

882 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *