Solium „The Styx is Witching Me”

Wydawca: Putrid Cult / Under the Sign of Garazel

 

Debiutancki pełnowymiarowy materiał ukazał się przy współpracy Putrid Cult z Garazelem. Jeśli więc kręcicie się trochę na mieście, to mniej więcej wiecie, czego się spodziewać po muzyce prezentowanej przez Solium.

Chociażby tego, że jest ona przeznaczona dla wąskiej grupy słuchaczy. W dużej mierze jest to zasługa nieprzyswajalnego dla miękkich uszek brzmieniu „wyrobionych” na ładnym, błyszczącym metalu. Jest brudno, surowo i prymitywnie (czasem nawet nazbyt). Black metal brzmiący jakby dobywał się z piekielnych czeluści, które przypadkowo znalazły ujście w postaci leja w ziemi. I wylewają się z niego te brudne dźwięki Bo takie mi się skojarzenie nasunęło. Materiał utrzymany średnich i wolnych tempach, co dodatkowo nadaje mu piekielnego pierwiastka. Nie będę jednakowoż ukrywał, że muzyka Solium załapała mnie od razu. Zaskoczyło dopiero po „dobrych” kilkudziesięciu przesłuchaniach materiału. Widać trzeba było tego pięknego świątecznego czasu małego jezuska. Ale jak już siadło, to się zaczęło częstsze wrzucanie go na głośniki (częściej) i słuchawki (rzadziej). Bo nie ukrywam, że lubię takie obskurne granie. W zasadzie możecie sobie tutaj wrzucić dowolny przymiotnik zwykle wymieniany przy takiej muzyce i będzie pasowało. Moimi ulubieńcami są „Hate” i „The Truth”. Ma ten materiał ciężki, ale wchodzący w głowę klimat. Nie wyrwało mnie co prawda z bamboszów i jakimś top10 bieżącego roku się on nie znajdzie. Gdzieś też pewnie po chwilowym zainteresowaniu, już tak często gościł w odtwarzaczu nie będzie. Myślę jednak, że kurzem się ta płyta nie pokryje. Jak wspomniałem na początku, za wielu pewnie tego materiału nie przytuli. Sell-pointem może być fakt, że odpowiedzialny za Solium jest The Great Executor. Tak,  ten z Throneum.

Materiał jest dostępny na CD (niestety digipak) i całkiem przyzwoicie to wydanie wygląda. Jeśli lubicie takie granie, warto myślę, pochylić się nad tym materiałem, a może i nabyć go na fizycznym nośniku.

Ocena: 7/10

Tracklist:

01.In the Cover of Darkness

02.Wolfspell

03.Black Winds over Asphodel Fields

04.Blood Moon Rites

5.The Styx

06.Cacomorphism

07.Daemoonstrance of the Which

08.Hate

09.Stone to Stone

10.The Truth

Autor

3794 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *