Rutonkantaja „Nature Mysticism

Wydawca: Alles Stenar

Alles Stenar uraczył mnie dwoma płytami zespołów, których „elementem” spinającym jest osoba Narqatha. Ci bardziej zorientowani kojarzyć go mogą chociażby z Azaghal. Świeżaki – z mojej ostatniej recenzji. Ale do tematu.

Bardziej błyskotliwi, oczytani i przewidujący, już po nazwie i tytule płyty powinni sobie wyczarować z czym będą mieli tutaj do czynienia. Jeśli obstawiacie modne swojego czasu plumkanie opiewające orły, dziki, łosie i inne leśne, żywe gadżety to zasadniczo macie racje. Do tego dodajcie obowiązujący w kanonie mroźny powiem black metalowego zefirka, skrzeczące wokalizy, proste riffy, zapierdalającą perkusję, która to za chwilę zwalnia, bo się perkusista zasapał, to macie obraz muzyki, jaką postanowił zaproponować nam Narqath. Oczywiście nie można zapomnieć o obowiązkowym duchu natury, który tu zaprezentowany jest przez morza szum. W jednym wypadku wzbogacony jest on o nostalgiczny klawisz, a w drugim o obowiązkową akustyczną gitarę, plumkającą harcerską pieśń ogniskową. Znajdziecie tutaj też motyw folkowy tak nieco pod Storm brzmiący. Mówiąc prościej „Nature Mysticism” to klasyk gatunku. Problem polega jedynie na tym, że ten gatunek umarł. Albo inaczej zszedł już do takiego podziemia, iż nawet najwięksi, bohaterscy wojowie nie mają pojęcia, że jeszcze ktoś tak gra. Mnie się takie granie podoba, więc to kupuje. Jest tylko jeden problem. Utwór numer 3 brzmi jakby nagrany kompletnie na kompie (gitara midi itd.) i przez przypadek niedokończony. Brzmi kurwa strasznie. Reszta kawałków brzmi już okej.

Stać ma się ponoć Rutonkantaja, twórczym rozwinięciem, tego co proponował Wyrd w początkach swojej działalności. Niech że tak będzie. Sprzeczał się wyjątkowo nie będę. Życzę mu jak najlepiej, chociaż mam wrażenie,że stanie się jedynie ucieczką od codziennego grania w muzykę nie przynoszącą zysku. Piękne to i takie idealistyczne, ale żyć za coś trzeba.

Ocena: 7/10

Tracklist:

01. Intro
02. To the Gallows
03. Epдluoma
04. The Ghost of Lake Neros
05. The Misanthrope
06. Nature Mysticism
07. Lausumaton

Autor

3811 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *