Rotting Christ „Rituals”

Rotting Christ  RitualsWydawca: Season of Mist Records

Miałem w planach dać sobie spokój ze sprawdzaniem nowych dokonań Rotting Christ. Jakiś czas temu stwierdziłem, że ta kapela nie jest w stanie mnie niczym zaskoczyć. A tu proszę. Ukazuje się „Rituals” i jest dobrze.

Jeśli ktoś jednak liczy na to, że Rotting Christ jakoś diametralnie zmienił styl lub że powrócił do tego, co grał na pierwszych płytach, to się grubo pomyli. Najważniejsza rzecz, która przychodzi mi na myśl w odniesieniu do „Rituals”: po raz pierwszy od lat mam ważnie, że płyta ta nie została nagrana hurtem z czterema poprzednimi. To już jest wielki plus, bo to był mój największy zarzut do poprzednich wydawnictw. Jest inaczej, jest bardziej oryginalnie. Płyta ma koncept. Jest to podróż po świecie, a każdy numer nasiąknięty jest jakimś kosmopolitycznym klimatem. Nie uniknę tu skojarzeń z płytą „The History of Death & Burial Rituals Part I” Czechosłowaków z Death Karma. Szkielet muzyki to oczywiście czysty Rotting Christ taki, jaki znamy od płyty „Khronos”. Słucha się tego materiału jednak bardzo przyjemnie. Przykłady? Proszę bardzo. „Ἐλθὲ Κύριε” – jak ta laska drze ryja, to ciarki po plecach przechodzą. Fantastyczna deklamacja Vorpha z Samaela w numerze „Les Litanies De Satan (Les Fleurs Du Mal)” też warta jest uwagi. Afrykański „ Ἄπαγε Σατανά (Apage Satana)” – takich motywów to jeszcze nie słyszałem…  Chyba mój ulubieniec na płycie „Του Θάνατου”, potężnie brzmiący, wręcz epicki utwór. Warto też wspomnieć o kawałku „For A Voice Like Thunder”, który jest kiepściejszym numerem na płycie, ale gościnnie udziela się w nim Nick Holmes z Paradise Lost. Mnie jeszcze ujął cover starej greckiej kapeli Aphrodite’s Child „The Four Horsemen”, który wyszedł ekipie Sakisa całkiem ciekawie.

No i co tu robić z taką płytą? Postawiłem już przysłowiowy krzyżyk na Rotting Christ a goście wydają płytę, która bardzo mi podchodzi. Nie mogę, więc jej nie docenić. Sprawdźcie „Rituals”, bo to naprawdę ciekawe wydawnictwo.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. In Nomine Dei Nostri
2. זה נגמר (Ze Nigmar)
3. Ἐλθὲ κύριε (Elthe Kyrie)
4. Les Litanies de Satan (Les Fleurs du Mal)
5. Ἄπαγε Σατανά (Apage Satana)
6. Του θάνατου (Tou Thanatou) (Nikos Xylouris cover)
7. For a Voice like Thunder  
8. Konx om Pax  
9. देवदेवं (Devadevam)  
10. The Four Horsemen (Aphrodite’s Child cover)
Autor

791 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *