qip „On Ephemeral Substrates”

qipWydawca: Arachnophobia Records

Kiedy Krzysztof wypuszcza jakąś płytę, to można się spodziewać dwóch rzeczy: będzie to materiał co najmniej dobry i będzie pięknie wydany. Dlatego nieomal w ciemno mogę brać płyty z tej stajni. Chyba nigdy się nie rozczarowałem.

We wrześniu Pan Krzysztof Wszechpotężny wypuszcza kolejną porcję ciekawych płyt w tym materiał artysty ukrytego pod enigmatycznym pseudonimem qip. Ten pan to nie kto inny jak Maciek Pasinski znany choćby z ciekawego projektu The Man Called Tea czy z doom / gotyckiego Sirrah. Tym razem Pan Maciej postanowił pójść w nieco bardziej śmierć metalowe klimaty i nagrał płytę zatytułowaną „On Ephemeral Substrates”, na której mamy prawie godzinę bardzo ciekawego industrialnego death metalu. I teraz jak opisać muzykę znajdującą się na tym albumie? Kojarzą państwo Thy Disease? Tak. Wspaniale. To w telegraficznym skrócie: Thy Disease robi to źle, qip dobrze. Na „On Ephemeral Substrates” mamy kupę fajnych riffów, sampli, zakręconych na wszystkie strony elektronicznych motywów. Wszystko to kręci się wokół soczystego death metalu. Tematyka? Szeroko pojęte problemy społeczne. Tak mi się przynajmniej zdaje, bo płyty jeszcze nie mam. Ale będę miał, bo ten zakup jest obowiązkowy. Nic tu nie jest przesadzone. Proporcje między tematami elektronicznymi a metalem śmierci są dobrze wyważone i odmierzone. Jak w aptece: dawka idealna. Co do inspiracji to napisze, że strasznie dużo motywów kojarzy mi się z tematami tworzonymi przez Devina Townsenda: trochę brutalności z czasów SYL, trochę ciekawego kombinowania z czasów solowych projektów. Dla mnie to bardzo dobrze.  Devina w każdej odsłonie lubię bardzo, a jak już coś kojarzy mi się z nieodżałowanym Strapping Young Led to i łezka mi się w oku zakręci. I zapomniałem napisać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Nigdy specjalnie nie przywiązywałem wagi do jakiś lyrics video czy innych teledysków, ale ten do „Millennium Way” mi się bardzo podoba.

Płyta naprawdę fajna, przyjemna i intrygująca. Polecam przesyłać krwawnicę na konto w Klepaczach, bo jest to muzyką warta każdego grosza.

Ocena: 8,5/10

Autor

858 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *