Полуврак “Тътени огласят тишината”

 

Wydawca: Lower Silesian Stronghold

Nie jestem jakimś wielkim fanem bułgarskiej metalowej, ale czasem wpadnie w moje łapy jakaś ciekawa płyta pochodząca z tego kraju. Tym razem zawitał do mnie Полуврак wraz z debiutanckim album zatytułowanym „Тътени огласят тишината”.

„Wzrok orła”, bo tak w wolnym tłumaczeniu brzmi nazwa zespołu, to epicki black metal z nutą melancholii obracający się w tematyce natury oraz ludzkiej egzystencji. Mimo że do Norwegii twórcy mają spory kawałek, to można wyczuć trochę mniejszych i większych inspiracji tamtejszą szkołą grania. Można chociażby wyłapać trochę chwytów mocno inspirowanych Burzum. A jak wiadomo Varga nigdy za wiele. Album jednak przez większość czasu jest utrzymywany w wolniejszym tempie, tak by melancholijne riffy roztoczyły przed słuchaczem całą tę aurę epickości. Wszystkie skrzeki również zostały ograniczone do minimum i postawiono na doniosły w miarę czysty wokal. Oczywiście cała warstwa tekstowa jest w języku bułgarskim, co tylko dodaje uroku tej płycie. Nie wiem, czy to tylko moje zboczenie, ale bardzo przyjemnie słucha mi się, gdy ktoś śpiewa przy użyciu języków południowosłowiańskich. Mają w sobie to coś. Album zamyka się w niecałych czterdziestu  minutach serwując osiem spójnych „przygód”, które mogą ucieszyć niejednego słuchacza, nie odrywając go sprzed biurka, czy innego wykonywanego zajęcia.

Na zbliżające się senne zimowe wieczory płyta jak znalazł. Fani złotych piasków również nie powinni się do niczego przyczepić.

Ocena: 7,5/10

Tracklista:

1.Кръстопът

2.Бесове

3.Жив съм!

4.Мъглата се разстилаше

5.Участ

6.Съкровището на Ревуля

7.Поглед в мрака бездънен

8.Сияние</p

Autor

209 tekstów dla Chaos Vault

Główny ekspert w dziedzinie szkalowania, lubujący się w czarnym metalu oraz wszelakich ambientach i innych wybrykach natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *