Paganus Doctrina „Omnipotense Aeternae Diabolous”

Paganus Doctrina  Omnipotense Aeternae DiabolousWydawca: Ashen Productions

O ile mi się wydaje, to jakieś przeboje mieli z wydaniem tego krążka, bo zapowiedzi o nim słyszałem pewnie już gdzieś rok albo dwa przed premierą. Ale nareszcie się ukazał a ja Wam mogę przekazać, co o nim sądzę.

Mówię tu o Paganus Doctrina z Kostaryki, którzy nareszcie uraczyli nas albumem o nazwie „Omnipotense Aeternae Diabolous”. Znajdziemy na nim czterdzieści pięć minut muzyki, którą z grubsza można określić black metalem z wpływami death i thrash metalu. Jednak to czarna sztuka wiedzie prym na tym krążku. Co szczególnie dobre – trudno wskazać, na jakich zespołach konkretnie Kostarykanie oparli swoją muzykę. Gdzie nie gdzie słychać Dissection, komuś może się to skojarzyć z Watain, może nawet ktoś wpadnie na pomysł, że brzmi to jak Behemoth, jak również takie klasyki jak Emperor w jakimś sensie też są tu obecne. W kilku momentach można tu odczuć mrok cechujący debiut Samael. Sami widzicie, że skojarzeń mam mnóstwo, a każde z nich ktoś inny mógłby łatwo wyśmiać lub poprzeć, bowiem wpływów i inspiracji tu dostatek. Zresztą znam U.Xeresa i wiem, że jego muzyczne zainteresowania są naprawdę szerokie. Dlatego też na „Omnipotense Aeternae Diabolous” posępne melodie przeplatają się z rozmachem i agresją – tej ostatniej jest tutaj naprawdę sporo, czuć ją w huraganwych riffach, mocarnym wokalu, dudniącej perkusji. Przy czym utwory są rozbudowane, dochodzą nawet do dziewięciu minut, ale dzięki zmysłowi kompozycyjnemu nie czuć w ogóle tej długości. Z drugiej strony odbija się to na odbiorze całości w pozytywny sposób, ponieważ debiut Paganus Doctrina brzmi cholernie monolitycznie, posągowo. No i sound jest też w porządku, mocny, potężny, ale z odpowiednią dozą brudu. Podoba się.

Bardzo przyzwoicie zagrany black metal, stający w kontrze do sporej części średnio – kiepskich zespołów z Ameryki Łacińskiej. Polecam.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Overtura Infernale – Omnipotense Aeternae Diabolous
2. Aestigmata Satani – Ataviado en fuego fatuo  
3. Tenebris Litaniis ad Lux Ferous
4. Presagio de su linaje
5. Códice décimoprimero
6. Ocularis Apep ad Vortex Veritas
7. El surgir de Prometeo  
8. Los vértices del cuarto ángel

 

Autor

10474 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *