Pagan Altar „The Room of Shadows”

Wydawca: Temple of Mystery

Pagan Altar to nazwa wypalona w najgłębszych czeluściach dusz zastępów maniaków wychwalających starą szkołę metalu. Przyznam, że sam do niedawna jakoś podchodziłem do ich twórczości ambiwalentnie, aż któregoś wieczoru zapuściłem ponownie „Lords of Hypocrisy”, które połknęło mnie bez reszty.

A dziś mam przyjemność recenzowania najnowszej i prawdopodobnie ostatniej płyty tego zespołu. Wiadomo, Terry Jones już nie zaśpiewa, a jego wokal jest jedną z rzeczy, które powodują iż muzyka Pagan Altar brzmi magicznie. Sam krążek, nad którym z taką przyjemnością pochylam się od dłuższego czasu został ponoć w większości napisany trzynaście lat temu, a dopiero końcem sierpnia ukaże się oficjalnie. Co tu mamy? A mamy tu wszystko, za co można pokochać/polubić/szanować muzykę Pagan Altar – genialne melodie, świetne chwytliwe riffy, doskonały wokal, niezłe teksty, klimat i atmosferę – zarazem wzniosłą, ale pozbawioną nadmiernej patetyczności. Pagan Altar zawsze grało świetnie skomponowany heavy/doom metal, a „The Room of Shadows” to najlepsze ukoronowanie niemal dwudziestoletniej (lub czterdziestoletniej, jeśli nie bierzemy pod uwagę długiej przerwy) kariery Brytyjczyków. Mimo, że nie lubię szafowania przejaskrawionymi przymiotnikami, to w przypadku „The Room of Shadows” mogę spokojnie napisać że jest to płyta piękna w swej doskonałości. Tutaj wszystko się zgadza, dosłownie wszystko, pomimo mojej wrodzonej zgryźliwości i dążenia do szukania dziury w całym, nie potrafię tu wskazać jednego słabego momentu, jednego fałszu, pojedynczego potknięcia. W tym roku nie usłyszycie lepszej płyty z klasycznym metalem, a i mam wątpliwości czy w przyszłym roku również. Mało tego – nie pamiętam, kiedy ostatnio słyszałem tak dobry krążek z muzyką w tym stylu, a jestem pamiętliwym skurwysynem.

Nie będę przedłużał i bawił się w wydumane zakończenia. Ocena mówi wszystko – musicie mieć ten album.

Ocena: 10/10

Tracklist:

1. Rising of the Dead  
2. The Portrait of Dorian Gray
3. Danse Macabre  
4. Dance of the Vampires  
5. The Room of Shadows  
6. The Ripper  
7. After Forever
Autor

12135 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *