Oranssi Pazuzu „Värähtelijä”

Oranssi Pazuzu VärähtelijäWydawca: Svart Records

Gdy pierwszy raz usłyszałem Oranssi Pazuzu to zastanawiałem się, czy ma jakikolwiek sens przypisywanie ich do ram gatunkowych. Ich muzyka wymyka się już od lat wszelkim próbom zaszufladkowania i dlatego też kapela ta jest tak wyjątkowa. Nie da się ukryć, że goście mają swój niepowtarzalny styl i trzymają się go, mimo że nawet w obrębie swojej własnej stylistyki potrafią kombinować na różne strony.

Wiedziałem, że po nowych dźwiękach należy się spodziewać niespodziewanego. I tylko tego byłem pewien. „Värähtelijä” zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Najważniejszy w tej muzyce jest klimat i nastrój. Jest to coś, co ciężko ubrać w słowa. Można jednak to poczuć. Mnie najlepiej słuchało się tej płyty przy zgaszonym świetle, ze słuchawkami na uszach. Gdy stworzymy sobie takie warunki, ta muzyka potrafi nas zabrać bardzo daleko od miejsca, które nazywamy rzeczywistością. Mózg zacznie tworzyć nam przed oczami abstrakcyjne obrazy, dźwięki zaczną zamieniać się w kształty i kolory. Piszę jakbym do tego walnął jeszcze jakąś pigułę hehe. Nic z tych rzeczy. Ta muzyka właśnie tak działa. Nie mam pojęcia jak inaczej opisać te dźwięki. Ta muzyka to podróż, którą trzeba przeżyć. Tej płycie należy dać szansę nawet jak od razu nie „zaskoczy”. Czy jest lepsza, czy gorsza od poprzednich wydawnictw nie wiem. Każda ma to „coś”, ja jednak zacząłem moją przygodę z Oranssi Pazuzu płytą „Muukalainen Puhuu” i to ona ma u mnie szczególne miejsce. Może to jednak fakt, że najwięcej razy ją przesłuchałem… Trudno powiedzieć.

Oranssi Pazuzu to więcej pytań niż odpowiedzi, to więcej niewiadomych niż rozwiązań. Cieszy też niezmiernie fakt, że Finowie odwiedzą nasz kraj. Delegacja Chaosa się wybiera, żeby zdać Wam relację o tym, jak Oranssi Pazuzu czyni swoją magię „na żywo”.

Ocena: 9/10

Tracklist:

. Saturaatio
2. Lahja
3. Värähtelijä
4. Hypnotisoitu viharukous
5. Vasemman käden hierarkia
6. Havuluu
7. Valveavaruus

 

Autor

775 tekstów dla Chaos Vault

1 komentarz

  • Słucham tej płyty na okrągło. Poddaję się nastrojowi, podziwiam brzmienie, wyobraźnię muzyków. Nie mogę pojąć, dlaczego taka fantastyczna, bogata muzyka jest taka niepopularna.
    Kupuję ich w 100 %

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *