Ohtar „Euthanasia of Existence”

ohtar-euthanasia-of-existenceWydawca: Deathrune Records

Jednym pewnie przykro, inni się cieszą tym, że po krótkim niebycie do grania powrócił Ohtar. Może muzycznie trochę różni się od wcześniejszych płyt, ale jakoś nie przeszkadza mi to zbytnio. No to zajrzyjmy co też kryje się na „Euthanasia of Existence”…

Ohtar zwolnił – to na pewno. Ogólnie odnoszę wrażenie, iż obecnie muzyka zespołu ze Świdnicy Śląskiej spokojnie mogłaby być określana jako depressive/suicidal black metal. Cóż, dla niektórych zmiana niewielka – literę „N” w skrócie zastąpiło „D”, hehe… Osobiście mam to w dupie. Mnie wystarczy, że „Euthanasia of Existence” kręci się w odtwarzaczu pewnie już z dwa miesiące (zresztą, wydali ją w moje urodziny) i bardzo podoba mi się to, co na niej słyszę. Nie do końca mogłem się przekonać na początku do wokalu Necro, ale jakoś poszło. Aktualnie w Ohtar najbardziej podoba mi się to, że u nich tą pogardę dla człowieka, defetyzm i brak nadziei na lepsze jutro jest niemal namacalne. Słuchacz wręcz jest oblepiony gęstą powłoką beznadziei i depresji, która zostaje na nim jeszcze chwilę po wyłączeniu tego albumu. I ja tego właśnie oczekuję po płytach, nie ważne czy black metalowych, czy death metalowych czy jakichkolwiek innych – by po ich wyłączeni czegoś mi brakowało. W przypadku Ohtar paradoksalnie brakuje mi tego bólu istnienia (cliche!), które bije z twórczości tego duetu i którego niemało znajdziemy w tych wolnych numerach – oczywiście czasem Ohtar przyspieszy, jak w najdłuższym „The Soul in a Cage of Thorns…”, mimo to nie ma tego aż wiele by zatrzeć ogólne wrażenie wolnych temp panujących na czwartej płycie Ohtar. Ponadto „Euthanasia of Existence” brzmi dobrze, lepiej niż poprzednie albumy, choć wciąż jest stricte podziemną produkcją.

Naprawdę dużo dobrego można powiedzieć o tej płycie, ale po co mówić, skoro można słuchać. A jest tu czego słuchać.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Cyanosis of Senility
2. Euthanasia of Existence
3. Portrayal of Damage
4. The End Is Not Coming, Not Yet…
5. The Soul in a Cage of the Thorns
6. Weary Thoughts

Autor

12135 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *