Nyx „Home”

Nyx HomeWydawca: Agonia Records

Dziś poddam analizie kolejną ekipę, która postanowiła wydać swój materiał pod skrzydłami Agonii Records. Mowa tu będzie o zespole Nyx z Niemiec. Te dwie dziewoje parające się black metalem debiutują materiałem zatytułowanym „Home” i to wydawnictwo podoba mi się średnio.

Nie będę ukrywał, że zajeżdża mi to strasznie epickim i symfonicznym stylem piszczącego Daniego i jego wesołej gromadki. Muzyka, którą serwują nam te dwie damy, porównałbym do środkowego okresu twórczości Cradle of Filth, czyli do czasów „Midian”. Czyli: ani szał, ani jakąś strasznie śmierdząca kupa. I ja gdzieś też tak stoję pośrodku w ocenie tego materiału. Panie ładnie śpiewają. Są momenty, w których naprawdę piękny, czysty damski wokal przyjemnie łechta moją małżowinę uszną. Najbardziej na tej płycie podobają mi się momenty niemające nic wspólnego z black metalem. Np. taki „Prelude”. Ciekawy, niepokojący, tajemniczy. Szkoda, że to tylko taki przerywnik na płycie. Jak muzyka zaczyna przyśpieszać, a wokal zamienia się w pianie to mi się już przestaje podobać. Faktycznie są momenty gdzie wokalna maniera jednej z pań autentycznie kopiuje styl wyżej wspomnianego Daniego. Drażni to niemiłosiernie. Poza tym: nigdy nie byłem wielbicielem skrzeczących pań hehe. Sam black metal jest raczej z niskiej półki i nie robi mi najlepiej. Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie z tej płyty wyciągnąć zbyt wiele pozytywów. Za dużo mi się tu kojarzy z kiczem. Za bardzo ta muzyka zahacza o klimaty, że tak powiem, wieśniackie.

Myślę, że tyle jest fajnej muzyki na świecie, że szkoda czasu na takie tematy jak Nyx. Przy następnych zakupach w Agonii raczej „Home” nie trafi do mojego koszyka, bo byłaby to inwestycja co najmniej nietrafiona.

Ocena: 4/10

Tracklist:

1. Beyond  
2. Chaos Pt. 20 – Black Isle  
3. Chaos Pt. 38 – Metastases  
4. Prelude  
5. S.ave O.ur S.ouls  
6. Deep  
7. Going On  
8. Home :  
9. Swallowed Screaming  
 

 

Autor

862 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *